prof. Adam Zieliński

i

Autor: Piotr Molecki/East News prof. Adam Zieliński

SMUTNA WIADOMOŚĆ

Nie żyje były RPO i były prezes NSA. Prof. Adam Zieliński zmarł w wieku 91 lat

2022-11-15 10:13

Prof. Adam Zieliński, były Rzecznik Praw Obywatelskich i były prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego zmarł w wieku 91 lat. “Prawdziwy erudyta, znakomity cywilista, człowiek wielkiej kultury i honoru” - pożegnał profesora były RPO Adam Bodnar.

Informacja o jego śmierci została potwierdzona przez PAP we wtorek 15 listopada. Profesora pożegnał już w mediach społecznościowych były RPO Adam Bodnar

"Odszedł od nas prof. Adam Zieliński, Rzecznik Praw Obywatelskich III kadencji. Prawdziwy erudyta, znakomity cywilista, człowiek wielkiej kultury i honoru. Bardzo mnie wspierał w służbie publicznej. Cześć Jego Pamięci!" - napisał Bodnar na Twitterze. 

Kim był prof. Adam Zieliński? 

Prof. Adam Zieliński był Rzecznikiem Praw Obywatelskich trzeciej kadencji w latach 1996–2000. Wcześniej w latach 1982–1992 był sędzią i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 1989 r. został wybrany na posła na Sejm kontraktowy z ramienia PZPR, w pierwszej turze głosowania jako jeden z kandydatów z 35-osobowej listy krajowej.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobył stopień doktora nauk prawnych, zrobił też habilitację, a w 1989 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Przez sześć lat był sędzią Sądu Powiatowego w Warszawie, a w latach 1961-1982 orzekał w Sądzie Okręgowym dla m. st. Warszawy.

Jak podaje biuro RPO Zieliński jako Rzecznik "podpisał porozumienie United Nations Development Program w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Podpisał również porozumienie z Regionalnym Biurem na Europę i Kraje WNP Programu Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju o współpracy, mające na celu udzielanie pomocy krajom Europy Środkowej i Wschodniej w tworzeniu instytucji ochrony praw człowieka.

W 1999 r. został wiceprezydentem European Ombudsman Institute. Był pracownikiem Instytutu Prawa Cywilnego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był również członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim w 1970 r. oraz dwukrotnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1978 r. oraz w 1984 r. 

Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany