Pieniądze

i

Autor: Unsplash.com

Zaskoczenie?

Nie remonty i posiłki w szpitalach. Polacy jasno wskazali, czego oczekują po wyborach

2023-09-06 10:42

Kampania wyborcza zazwyczaj obfituje we wszelakie obietnice składane przez polityków. Można założyć, że partia z najatrakcyjniejszą ofertą dla Polaków ma duże szanse na wygrani wyborów. Na czym obecnie zależy Polakom? Sondaż jasno to pokazuje.

Kampania wyborcza to bardzo intensywny czas dla przedstawicieli wszystkich frakcji politycznych, którzy prześcigają się w składaniu obietnic i deklaracjach zmian po wygranych wyborach. PiS na przykład chce renowacji bloków z płyty czy poprawienia jakości żywienia pacjentów w szpitalach. Jak wynika z sondażu UCE Research przeprowadzonego dla Onetu, Polakom zależy na czymś innym.

Na pytanie, jakiej aktywności i zaangażowania oczekują od partii, na którą zagłosują w wyborach, respondenci mogli wybrać odpowiedź spośród 24 propozycji. Najwięcej osób, bo 32,4 proc., wskazało na inflację i rosnące ceny, na drugim miejscu znalazła się reforma wymiary sprawiedliwości z wynikiem 31 proc. oraz stan praworządności, na który wskazało 26,8 proc. badanych.

Następne miejsce zajęło szkolnictwo z wynikiem 25,3 proc., służba zdrowia ze wskazaniem 24,4 proc. oraz gospodarka, którą wybrało 21,1 proc. respondentów. Innymi najczęściej wskazywanymi aspektami były świadczenia socjalne (18,1 proc.), dostępność i ceny mieszkań (16,7 proc.), świadczenia rentowe i emerytalne (15,4 proc.), armia (14,6 proc.), aborcja (13,1 proc.) oraz ochrona granic (11,7 proc.).

Z powyższych wyników można wnioskować, że Polakom najbardziej zależy na walce z inflacją i drożyzną, co wydaje się dość mało związane z dotychczasowymi postulatami PiS. Nie wykluczone jednak, że partie dodadzą do swoich programów aspekty dotyczące najważniejszych dla wyborców zagadnień.

Quiz. Ci aktorzy, piosenkarze i sportowcy byli posłami. Pamiętasz, kto zasiadał w Sejmie?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Piotr "Liroy" Marzec był posłem?
K. LUBNAUER: W PODSTAWÓWKACH NIE BĘDZIE PRAC DOMOWYCH