Wielka wpadka w Sejmie!

i

Autor: Stanisław Kowalczuk/East News

Nie jest posłem, a głosował w Sejmie 175 razy. Gdzie był Kuchciński?!

2018-07-25 10:20

Nieprawdopodobne! Konrad Głębocki uczestniczył w sejmowych głosowaniach, a nie był posłem. Jak to możliwe, że nikt się nie połapał i nie wyprosił go z sali obrad? Gdzie był marszałek Sejmu?! Wszystkich zmyliło to, że jeszcze niedawno Głębocki był parlamentarzystą. Jego mandat wygasł jednak 5 czerwca, gdy prezydent mianował go na ambasadora Polski w Włoszech. Polityk najwyraźniej jednak nie wiedział, że powołanie go na te funkcję automatycznie oznacza pożegnanie z ławami poselskimi.

Marek Kuchciński zamienił Sejm w prawdziwa twierdzę. Nie wpuścił do niego m.in. niepełnosprawnej Jolanty Ochojskiej czy 91-letniej uczestniczki powstania warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej. Znacznie ograniczył też wstęp do Sejmu dla dziennikarzy. Z drugiej strony marszałek pozwolił brać udział w głosowaniach nieuprawnionej osobie, choć sam, 2 lipca, wydał postanowienie ws. wygaśnięcia mandatu Głębockiego. Zdaniem ekspertów sprawa jest jednoznaczna. Kodeks wyborczy jasno określa, kiedy parlamentarzysta mianowany na ambasadora przestaje być posłem.

Nawet w swoim postanowieniu marszałek Sejmu podaje datę, tam wyraźnie pada data 5 czerwca. Postanowienie marszałka Sejmu jest bardzo jednoznaczne: stwierdzam wygaśnięcie z dniem 5 czerwca. Tam nie ma dyskusji. Z dniem 5 czerwca mandat posła wygasł. Koniec, kopka

- twierdzi cytowany przez Onet.pl dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista. Czy głosowania, w których brała udział nieuprawniona osoba, są ważne?  Głos Głębockiego nie był decydujący - jego brak nie zmieniłby decyzji Sejmu - W tej sytuacji nie ma problemu z konsekwencją tych głosowań, aczkolwiek powinno się je sprostować. Trzeba byłoby rozważyć, czy tego głosu nie należy wycofać, wprowadzić adnotację, że głosowała osoba nieuprawniona - wskazuje Balicki.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka tłumaczy, że Głębocki głosował, bo o mianowaniu dowiedział się dopiero... 19 czerwca. Nie ma to jak być dobrze poinformowanym.