Andrzej Duda

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS(2), Polska Press/East News

"Lex Tusk"

Nie chcą współpracować z prezydentem. Rzucili papierami

2023-05-30 20:08

Profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. "W obliczu podpisania przez Pana Prezydenta ustawy, która umożliwia niszczenie wolności i demokracji w imię interesów partyjnych, nie mogę pozostać bierny" - pisze naukowiec w liście, do którego dotarła WP.

Prof. Krzysztof Pyrć jest uznanym wirusologiem i pracownikiem Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat zasiadał w Radzie do spraw Ochrony Zdrowia w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Z powołanej przez Andrzeja Dudę Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji odszedł również rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisław Mazur. Powodem jest także decyzja prezydenta ws. "lex Tusk". "Decyzję o rezygnacji podjąłem z wielkim żalem, ale jestem głęboko przekonany, że nie można akceptować procesu degradacji porządku prawnego w Polsce i kluczowych mechanizmów nowoczesnego państwa prawnego opierającego się na solidnych podstawach zbudowanych ze stabilnych instytucjach państwa. W mojej opinii ta ustawa przeczy tej logice" - napisał na Facebooku Mazur.

W poniedziałkowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie toczy się bardzo poważna i żarliwa dyskusja dot. rosyjskich wpływów. "Jednocześnie mamy dramatyczną sytuację za naszą wschodnią granicą, mamy rosyjską agresję na Ukrainę, mamy wojnę, mamy wywołany tą wojną kryzys gospodarczy, energetyczny, mnóstwo negatywnych czynników" - powiedział Duda.

Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Sonda
Interesujesz się polityką?
Andrzej Duda zdecydował ws. lex Tusk!