W liście skierowanym do premier Beaty Szydło przez fundację "Rodzić po ludzku" czytamy: - Oburza nas fakt, że Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł ignorując wypracowany przez środowiska medyczne i pacjenckie konsensus, przychylił się do jedynego głosu sprzeciwu reprezentowanego przez Naczelną Radę Lekarską. Co więcej, zataił zaproponowaną zmianę przed opinią publiczną, a także ekspertami zajmującymi się zagadnieniami poprawy opieki okołoporodowej, uniemożliwiając tym samym podjęcie otwartej dyskusji nad sensem jej wprowadzenia. Ministerstwo zdrowia odpowiada, że nie ma czym się martwić, bo standardy okołoporodowe zostaną zachowane: - Idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie. A w innym komunikacie precyzuje: - Zmiana ta ma charakter porządkujący. Została wprowadzona z uwagi na to, że standardy medyczne – jako zbiory rekomendacji (zaleceń), które odnoszą się do określonych działań w obszarze medycyny – nie powinny mieć charakteru prawnego, a co za tym idzie nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązującego prawa.
W sprawę włączyły się posłanki Nowoczesnej: Joanna Schuering-Wielgus, Ewa Lidere i Joanna Augustynowska. Zaapelowały one do ministra zdrowia: - Nie zgadzamy się z tym, aby ktokolwiek utrudniał kobietom rodzenie dzieci. Warunki, które teraz mają kobiety w szpitalach są optymalne. Panie ministrze, pani premier, wycofajcie się z tego głupiego i nierozsądnego zapisu.
Żądamy przywrócenia Standardów Opieki Okołoporodowej. #urodzilamdoswiadczylam https://t.co/WZG2WpBidv pic.twitter.com/1QaIcrCWhx
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) 14 grudnia 2016
Czym są standardy opieki okołoporodowej?
Standardy opieki okołoporodowej to najprościej mówiąc wszystko to, co pozwala na godny poród. W przypadku, gdy kobieta rodzi siłami natury w standardach tych mieszczą się: wybór położnej, decyzja o tym, w jakiej pozycji ciężarna będzie rodzić, bez zgody kobiety nie można np. podać środków do przyspieszania porodu, w standardach jest też możliwość towarzyszenia bliskiej osoby przy porodzie.