Katarzyna Kotula

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Debata Super Expressu

Najważniejsze wybory. Katarzyna Kotula przedstawia wizję Lewicy. Co proponuje Polakom?

2023-09-17 19:40

W niedzielę 17 września odbyła się debata przedstawicielek największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express”. Lewicę reprezentowała Katarzyna Kotula. Jaką wizję rządzenia państwem po wygranych wyborach przedstawiła Polakom?

W debacie wzięło udział sześć przedstawicielek poszczególnych komitetów. Reprezentantkami były: Nowa Lewica - Katarzyna Kotula (numer 1 w debacie),  Bezpartyjni Samorządowcy - Katarzyna Suchańska (numer 2 w debacie), Trzecia Droga - Urszula Nowogórska (numer 3 w debacie), Konfederacja - Anna Bryłka (nr 4 w debacie), Koalicja Obywatelska - Aleksandra Gajewska (numer 5 w debacie) oraz Prawo i Sprawiedliwość - Mirosława Stachowiak-Różecka (numer 6 w debacie).  

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w trzech obszarach tematycznych: gospodarka, światopogląd,  polityka społeczna, II każdy uczestnik debaty zadaje trzy pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III dwie rundy wylosowanych pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferuje Nowa Lewica?

1. Według sondaży drożyzna to dziś nadal główna zmora Polaków. Wg ekspertów ceny energii mogą wzrosnąć od nowego roku nawet o 70 proc. Jak skutecznie i szybko walczyć z rosnącymi cenami?

- Należy środki z KPO sprowadzić do Polski, zakończyć spór z Unią Europejską, potrzebujemy transformacji energetycznej. 700 ferm wiatrowych, obligacje w OZE - trzeba tak celować w inflację. 

2. Polska zajmuje 23. miejsce w UE pod względem wskaźnika równouprawnienia płci. To spadek o 9 miejsc w porównaniu z 2010 r. Czy i jak go poprawić?

- Walka z luką płacową, walka z dyskryminacją Polek na rynku pracy, wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, dostęp do ginekologa (pakiet Bezpieczna Polka). 

3. Polska boryka się z najniższą dzietnością od II wojny światowej. W latach 2013-16 dzięki metodzie in-vitro urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Czy refundacja in vitro jest receptą na kryzys demograficzny?

- Zdecydowanie refundacja in vitro - powinn0 być finansowana przez państwo, dopuszczenie prawa do aborcji, dobra opieka medyczna dla późnych matek, wsparcie dla kobiet w ciąży. 

4. Jak według Pani powinno się rozwiązać kwestię aborcji? Czy powinna być dopuszczalna, jeśli tak, to w jakich przypadkach?

- Aborcja legalna, bezpieczna do 12. tygodnia ciąży, później jeśli zagrożona ciąża wadą letalną - także, dekryminalizacja, czyli niekaranie tych, którzy pomagają kobiecie w aborcji. Nie zgadzamy się na referendum w sprawie aborcji. Chcemy wprowadzić legalną darmową aborcję po zmianie prezydenta.

II runda

Tu brak pytań do posłanki od innych uczestniczek debaty.

III runda

- Czy po zwycięstwie Pani partia będzie się domagała reparacji?

- Ja zapraszam do Gryfina, żeby zobaczyć, jak tworzymy wspólnotę na pograniczu polsko-niemieckim. Jesteśmy tyle lat po wojnie, że reparacje są mało realne. PiS jest cyniczny.

- Czy NIK powinno mieć większe uprawnienia?

- Często korzystam z ich opracowań, ale dzisiaj trudno się połapać w układance politycznej. Kontrolerzy pomogli pokazać patologię rządów PiS, ale niezależny politycznie prezes byłby dopiero gwarancją (dziś zaangażowanie syna Banasia w politykę).

IV runda

Czas zamienić parasolki na długopisy. Idźcie na wybory. O jego wyniku zdecydują kobiety. Przypomnijcie sobie gniew i bunt, że panowie za was decydowali w tak ważnych kwestiach. Głosujcie na Lewicę, opozycję. Zagłosujcie na lewicowe państwo z gwarancją aborcji i antykoncepcji. Zbudujemy wam opiekuńcze państwo, godną pracę i płacę. Idźcie na wybory!

QUIZ. Czy ta wypowiedź polityka jest prawdziwa? Pytania dla śledzących "Wiadomości" i "Fakty"

Pytanie 1 z 12
Czy to prawdziwa wypowiedź Donalda Tuska: "Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to jestem dumny z Polski"