Sejm

i

Autor: Wikipedia Sejm poparł projekt ws. Polaków walczących w armii ukraińskiej

Opozycja zaciera ręce

Najnowszy sondaż rozzłości Jarosława Kaczyńskiego. PiS bez szans?

2023-03-06 15:24

Najnowszy sondaż parlamentarny może wzbudzić wiele złości w prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim. Choć jego ugrupowanie nadal zdobywa najwięcej głosów, uzyskuje ich za mało, by rządzić tak jak do tej pory samodzielnie. Na ile mandatów może liczyć obecna partia rządząca?

W najnowszym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla  Wirtualnej Polski zapytano Polaków, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz. Wyniki raczej nie zaskakują. Na pierwszym miejscu znalazł się PiS z wynikiem 34,7 proc., drugie miejsce należy do KO, która uzyskała 27,9 proc., a podium zamyka Lewica, uzyskawszy 8,2 proc. Na kolejnych miejscach znajduje się Konfederacja z wynikiem 7,3 proc., Polska 2050 z 7,1 proc. i PSL z wynikiem 6,9 proc. Z kolei 7 proc. stwierdziło, że nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Najnowszy sondaż a mandaty

Na podstawie danych z sondażu można wyliczyć, ile każda partia dostałaby mandatów poselskich w Sejmie. Jak się okazuje, poparcie rzędu niemal 35 proc.  pozycja lidera nie zapewnia PiS-owi samodzielnej większości. Z 460 mandatów partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 199, a opozycja w składzie KO, Lewica, PSL i Polska 2050 miałaby ich 234. Konfederacja zaś uzyskałaby 26 mandatów. Prezes PiS, który przez lata rządów zapewne przyzwyczaił się do samodzielnej większości, musi być bardzo niezadowolony z takich wyników.

Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
R. CZARNECKI: ZA KILOMETRÓWKI ODDAŁEM 100 TYS. EURO