Wybory 2020. Nowy sondaż: Odbicie Trzaskowskiego. Duda spadnie poniżej 40 proc?

2020-06-18 15:53
Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski
Autor: Marcin Gadomski, Paweł Skraba Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Wybory 2020: Dwóch głównych kandydatów na urząd prezydenta RP coraz bardziej oddala się od reszty stawki. Z najnowszego sondażu pracowni Pollster dla „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w tę niedzielę, wygrałby je Andrzej Duda (48 l.), a w drugiej turze znalazłby się stale zyskujący poparcie Rafał Trzaskowski (48 l.). Urzędujący prezydent jest coraz bliżej spadku poniżej psychologicznej granicy 40 procent poparcia. Powody do zmartwień ma tez SLD i Robert Biedroń, który ma w tym sondażu mniej niż 4 proc.

Wybory 2020 za dokładnie 10 dni. Mamy dla Was najnowszy sondaż prezydencki. Na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę swój głos chce oddać 40,82 proc. Polaków. To nieco mniej niż przed tygodniem, kiedy Andrzej Duda cieszył się poparciem na poziomie 41,17 proc. Coraz bliżej prezydenta jest Rafał Trzaskowski, który może już szykować się do II tury wyborów. Na kandydata KO wskazało 30,28 proc. badanych i jest to wynik o ponad 2 punkty procentowe lepszy niż przed tygodniem. - - Z sondażu wynika, że im bliżej jesteśmy wyborów, tym bardziej wyścig do Pałacu Prezydenckiego ma dwóch faworytów. Zarówno Duda jak i Trzaskowski odskoczyli reszcie stawki na parę długości. Nawet ostatni spór wokół osób LGBT nie wpłynął poważnie na układ sił, w tym na notowania Roberta Biedronia – ocenia w rozmowie z „SE” dr Bartosz Rydliński (35 l.), politolog z UKSW. Dodaje, że jeśli do 28 czerwca w Polsce nie wydarzy się nic rewolucyjnego, to czeka nas czwarty z rzędu pojedynek pomiędzy kandydatami PO i PiS w II turze wyborów prezydenckich.

SZOK w Kościele i PiS! Ksiądz MIAŻDŻY Dudę. "Ile ŁEZ to kosztuje?". Wybory 2020

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Spektakularnych wydarzeń w kampanii nie wykluucza za to nasza kolejna rozmówczyni. – Obozowi prezydenta Dudy chodziło o to, żeby w I turze osiągnąć wynik ponad 40-procentowy, bo to ważne z psychologicznego punktu widzenia. Uniemożliwił to jednak efekt Trzaskowskiego i podwojenie jego poparcia, z poziomu 15-16 proc., do ponad 30 proc. – twierdzi prof. Ewa Marciniak (48 l.), politolog z UW. Ekspertka podkreśla, że stabilne poparcie dla Andrzeja Dudy to zbyt mało i w najbliższych dniach należy się spodziewać wyrazistych komunikatów i obietnic ze strony prezydenta. Czegoś, co na nowo wprawi w ruch jego kampanię.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 16 – 17 czerwca na próbie 1047 dorosłych Polaków.

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę, na kogo oddałbyś swój głos?

Andrzej Duda 40,82%
Rafał Trzaskowski 30,28%
Szymon Hołownia 11,74%
Krzysztof Bosak 6,24%
Władysław Kosiniak-Kamysz 6,06%
Robert Biedroń 3,28%
Inny 1,58%

Express Biedrzyckiej - Małgorzata Kidawa-Błońska: Odzyskałam wolność
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE