Tusk vs Kaczyński

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express; Art Service/Super Express

Wybory coraz bliżej

Najnowszy sondaż. PiS prowadzi, ale ma wielki problem

2023-06-12 14:54

Prawo i Sprawiedliwość ma wciąż największe szanse na zwycięstwo, ale o samodzielnej większości raczej nie ma co marzyć. Z najnowszego sondażu United Survyes wynika, że rządzące ugrupowanie popiera 34,2 procent wyborców. Na jakie poparcie mogą liczyć pozostali?

Do wyborów 2023 zostało kilka miesięcy, ale kampania wyborcza tak naprawdę już trwa, mimo że formalnie jeszcze się nie rozpoczęła. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem ostatnich tygodni był marsz 4 czerwca, który okazał się wielkim sukcesem Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska. Jak ta manifestacja przełożyła się na zmiany w sondażach? Najnowsze badanie dotyczące poparcia partii politycznych przygotowała sondażownia United Surveys dla Wirtualnej Polski? Oto wyniki:

Prawo i Sprawiedliwość - 34,2 proc.

Koalicja Obywatelska - 29,7 proc.

Konfederacja - 11,5 proc.

Trzecia Droga - 10,2 proc.

Lewica - 9,7 proc.

Jak wyglądałby podział mandatów? Przy takich wynikach, partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 188 posłów, Koalicja Obywatelska - 154, Konfederacja 47, Trzecia Droga - 40, zaś Lewica - 37. Ewentualna koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją mogłaby liczyć na 228 mandatów, zaś połączone siły Koalicja Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy na 231 mandatów. To oznacza, że to właśnie ten blok partii opozycyjnych mógłby objąć rządy w Polsce.

Express Biedrzyckiej - Katarzyna LUBNAUER
Sonda
Czy Jarosław Kaczyński powinien udać się na emeryturę?