Najnowszy sondaż. Potwornie bolesny cios w prezesa PiS! Tusk wygrywa z Kaczyńskim!

2021-06-30 6:15
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
Autor: SUPER EXPRESS, AP Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster dla „Super Expressu” przynosi ciekawe wyniki tuż przed Kongresem PiS i Radą Krajową PO. Donald Tusk (64 l.), choć jeszcze na dobre nie wrócił do krajowej polityki, to już wygrywa z Jarosławem Kaczyńskim (72 l.)! Przynajmniej jeśli chodzi o poparcie własnego elektoratu. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej chętniej zobaczyliby byłego szefa Rady Europejskiej w fotelu szefa PO niż wyborcy PiS Kaczyńskiego w roli prezesa partii na kolejną kadencję – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu”. Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć przed Kongresem PiS.

Tuska kochają bardziej niż Kaczyńskiego

Najnowszy sondaż "Super Expressu" przynosi bardzo ciekawe wyniki, zwłaszcza w kontekście tego, co ma się wydarzyć 3 lipca - Kongresu PiS i Rady Krajowej PO.

Nie przegap: Nowy sondaż partyjny. Jest tylko jeden sposób na pokonanie Kaczyńskiego przez Tuska. To nie żart!

O Tuska zapytaliśmy wyborców KO, a o Kaczyńskiego wyborców PiS. Okazuje się, że wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk ma silniejszą pozycję niż Jarosław Kaczyński w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba przyznać, że obaj mają poparcie gwarantujące im zwycięstwo w walce o najważniejszy fotel w ich ugrupowaniach.

Przypomnijmy, że już w najbliższą sobotę odbędzie się kongres PiS, na którym Kaczyński będzie się ubiegał o funkcję prezesa na kolejną kadencję. Tego samego dnia były szef RE ma pojawić się na radzie krajowej PO, by ogłosić swój powrót do polskiej polityki – być może w roli przewodniczącego Platformy.

Kochaja Tuska bardziej niż Kaczyńskiego
Autor: SUPER EXPRESS Kochaja Tuska bardziej niż Kaczyńskiego
Kochaja Tuska bardziej niż Kaczyńskiego
Autor: SUPER EXPRESS Kochaja Tuska bardziej niż Kaczyńskiego

O to, co mogło wpłynąć na takie wyniki sondażu, zapytaliśmy politologa dr. Bartosza Rydlińskiego.

Jarosław Kaczyński, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, namaścił swojego następcę, czyli Mateusza Morawieckiego. Przygotowuje więc wyborców Prawa i Sprawiedliwości do sukcesji i w ten sposób należałoby to odbierać. Wynik Tuska również nie jest powalający, ale wspomnienie starych dobrych czasów jednak rezonuje wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej – komentuje ekspert.

Nie przegap: Pilne! Jarosław Kaczyński mówi o swoim następcy na stanowisku prezesa PiS! Co z Morawieckim?

Co ciekawe, Jarosław Kaczyński zawsze wygrywa wybory na prezesa PiS ze znacznie lepszymi wynikami niż poparcie elektoratu, które wynika z naszego sondażu.

W samej partii działa siła charyzmy. Wyborców Prawa i Sprawiedliwości jest tylu, że nie wszyscy w pełni podzielają poglądy Jarosława Kaczyńskiego i często głosują na PiS z innych powodów niż te światopoglądowe – ocenia dr Rydliński.

Tusk tylko dwa razy przegrał z Kaczyńskim

Najnowszy sondaż "Super Expressu" jest tym ciekawszy, że już niedługo znów może dojść do politycznego starcia Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Spór PiS i PO trwa nieprzerwanie już od 16 lat. Dziś aż trudno uwierzyć, że w 2005 r. partie do wyborów szły niemalże razem jako POPiS. Do pierwszych zgrzytów doszło jednak już podczas kampanii wyborczej, a po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych i prezydenckich przez Lecha Kaczyńskiego (†61 l.) polityczna przyjaźń szybko przerodziła się w ostry konflikt.

Nie przegap: Kiedy kongres PiS? Członkowie Prawa i Sprawiedliwości wybiorą prezesa partii i radę polityczną

Od tego czasu – biorąc pod uwagę wybory prezydenckie, parlamentarne, samorządowe i do Parlamentu Europejskiego – między PiS i PO mamy remis. Obie partie wygrały ośmiokrotnie. Jeśli Donald Tusk wróci do polskiej polityki, to znów stanie naprzeciwko Jarosława Kaczyńskiego, a przegrał z nim tylko dwukrotnie, właśnie w 2005 r. Przez kolejne lata PO zanotowała osiem kolejnych zwycięstw. Dopiero w 2015 r., już po wyjeździe Tuska na europejskie salony, PiS rozpoczął swój marsz po sześć kolejnych zwycięstw.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster 26–27 czerwca 2021 r. na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Super Raport 29.06 (Goście: Andrzej Halicki - eurodeputowany, PO oraz Jan Strzeżek - Porozumienie), Sedno Sprawy: Adam Niedzielski
Sonda
Kogo cenisz bardziej - Donalda Tuska czy Jarosława Kaczyńskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE