Donald Tusk

i

Autor: PAP/Albert Zawada

Co powiedział premier?

Nagła konferencja Tuska. Rozmawiał z Dudą

2024-02-22 12:08

O godzinie 11.30 rozpoczęła się konferencja prasowa Donalda Tuska. Szef rządu spotyka się z dziennikarzami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na Se.pl można oglądać konferencję oraz prześledzić najważniejsze komentarze na temat wystąpienia premiera.

Tematem, który zdecydowanie zdominował polskie życie publiczne, są protesty rolników. To powoduje spore napięcia na granicy z Ukrainą oraz niezadowolenie po stronie ukraińskich władz. We wczorajszym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski zaapelował do premiera Donalda Tuska o spotkanie i omówienie tego, jak wyjść z kryzysu na polsko-ukraińskiej granicy. Prezydent Ukrainy poprosił również prezydenta Andrzeja Dudę o wsparcie w tej sprawie. Zadeklarował, że sam bardzo chętnie pojawi się na granicy, by porozmawiać o rozwiązaniu tego problemu. To główny temat konferencji prasowej Donalda Tuska.

Donald Tusk zabrał głos na temat wojny na Ukrainie. Przyznał, że w tej sprawie jest zgoda między nim a prezydentem Dudą. Wspomniał o tym, że prezydent wybiera się do Francji, gdzie będą także przedstawiciele innych państw. Przyznał, że on wybiera się do Pragi. - Ostatnie dni, tygodnie są w polskiej i międzynarodowej polityce czasem narastającego napięcia związanego z sytuacją na froncie w Ukrainie  - ocenił szef rządu.

- Nasza współpraca i rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie bezpieczeństwa są w 100% zgodne. Dotyczy to także oceny sytuacji na Ukrainie i na granicy polsko-ukraińskiej - przyznał Donald Tusk. Szef rządu zapowiedział również, że w poniedziałek do Polski przyleci premier Kanady. Spotkanie na linii rząd polski - rząd ukraiński ma się odbyć 28 marca.

- Nie ustaję w wysiłkach, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników. Rozmawiamy o tym nieustannie i ze stroną ukraińską, i w KE. Pomoc dla Ukrainy ma także ten wymiar handlowy, finansowy. Ale Polska jest najbardziej poszkodowana w związku z tym i polscy producenci rolni - dodał premier.

Sonda
Jak oceniasz relacje na linii prezydent Andrzej Duda - premier Donald Tusk?