portfel

i

Autor: pixabay

Nadciąga drożyzna 2021. Trzymajmy się mocno za portfele!

2021-01-01 21:20

Rok 2021 daje nam nadzieję na wyjście z epidemii koronawirusa, ale dla każdego z nas ten nowy rok oznacza konieczność trzymania się mocno za portfele. Eksperci ostrzegają, że szykuje się fala drożyzny – zdrożeje prąd, wyższe będą ceny żywności, zwłaszcza napojów i alkoholu. Prognozy na rozpoczęty właśnie rok nie są najlepsze. Od 1 stycznia obowiązują nowe podatki. Zapraszamy do zamieszczania opinii w naszej sekcji komentarzy.

Pierwszy, istotny dla każdego z nas, to podatek cukrowy. – Jest to opłata od alkoholi w małych butelkach, tzw. małpkach. Tak Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z alkoholizmem, ale też jednocześnie jest to opłata od słodzonych napojów, która ma skłonić producentów do szukania zdrowszych zamienników cukru. Cena słodkiego napoju o pojemności 1 litra może zdrożeć nawet o złotówkę – informuje dr Artur Bartoszewicz z Katedry Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej. Drugą dotkliwą daniną jest podatek handlowy, który zapłacą duże sieci sklepów. Eksperci uważają, że branża wpadnie w tarapaty, bo sklepy ucierpiały już przez zakaz handlu w niedziele. – Sklepy będą podnosiły teraz ceny towarów i stracą część klientów. Mniejsza będzie też ich siła w negocjacjach z producentami, więc skończą się lubiane przez nas promocje. Mniej też będzie asortymentu na sklepowych półkach – prognozuje dr Bartoszewicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Dramat 300 tys. polskich emerytów. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy. Apel prezes ZUS

Dramat milionów Polaków. Co z oszczędnościami w bankach?

To nie koniec podwyżek, bo od stycznia droższa jest energia elektryczna (podwyżka wyniesie średnio 1,5 zł miesięcznie na gospodarstwo), a na rachunku dojdzie nowa pozycja – opłata mocowa za ok. 10 zł miesięcznie.

Wyższy jest też o 8 proc. abonament za korzystanie z telewizji (24,50 zł) i o 7 proc. za korzystanie z radia (7,50 zł). W tym roku zdrożeją też opłaty za nasze konta bankowe, gdyż banki straciły część zysków z powodu rekordowo niskich stóp procentowych i zechcą na pewno odrobić sobie straty w opłatach.