- Rosja, atakując Ukrainę, wywołała kryzys o monstrualnych rozmiarach. Kryzys, który dopiero się rozwija. Dotyka on bezpieczeństwa, spraw energetycznych; to kryzys polityczny i gospodarczy w najszerszym rozumieniu tego słowa. Wszystko to w jednym czasie - zaczął swoje przemówienie Mateusz Morawiecki. Następnie odwołał się do poprzedniego spotkania z Emmanuelem Macronem i mówił m.in. o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, jaki miał miejsce w zeszłym roku.
Podczas swojego oświadczenia premier podkreślił, że w obronie przed kryzysami pomaga zjednoczenie. Jednocześnie zaznaczył, że w Unii Europejskiej należy szanować różnorodność państw.
Zdaniem Morawieckiego pomocne w wyjściu z kryzysu są współpraca gospodarcza i inwestycje. - Inwestycje, które zapobiegną wpadaniu w dalszy kryzys energetyczny byłyby najlepszym sposobem wyjścia z tych tarapatów - wskazał. Premier zapowiedział, że porozmawia z prezydentem Francji o energetyce - o atomie, niezależności energetycznej od Rosji i ETS.
Podczas oświadczenia dla prasy Mateusz Morawiecki wskazał również, że chce porozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy.
ZOBACZ TAKŻE: Środki z KPO nie wystarczą? Minister Grzegorz Puda wzywa UE do działania
Ostatnie spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Macronem miało miejsce w listopadzie ub. roku w Paryżu i dotyczyło sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Natomiast w lutym 2020 r. doszło w Warszawie do podpisania Programu Współpracy na lata 2020-2030 w ramach Polsko-Francuskiego Partnerstwa Strategicznego.
Wizyta Mateusza Morawieckiego we Francji. Premier spotka się z organizacją pracodawców
Obok rozmowy z prezydentem Macronem, polski premier weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami francuskiej organizacji pracodawców MEDEF, gdzie szef polskiego rządu wygłosi przemówienie.
Jak podkreśla rzecznik rządu Piotr Müller, "Francja pozostaje jednym z głównych partnerów handlowych i inwestycyjnych naszego kraju". - Na dynamikę stosunków dwustronnych pozytywnie wpływa aktywność Polski na rzecz Ukrainy, w tym wsparcie udzielane uchodźcom, co jest dostrzegane i wysoko oceniane przez partnerów francuskich. Francja udziela Ukrainie istotnego wsparcia, zarówno w obszarze humanitarnym, gospodarczym, jak i militarnym - dodał.
Ponadto przypomniał, że w sierpniu grupa 146 polskich strażaków uczestniczyła w gaszeniu pożarów w departamencie Żyronda w południowo-zachodniej Francji. - Była to odpowiedź na francuską prośbę skierowaną za pośrednictwem Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej. Polski wkład w walkę z żywiołem został doceniony przez władze francuskie oraz lokalną społeczność - podkreśla rzecznik.
ZOBACZ TAKŻE: Emmanuel Macron w Irpieniu. Musiał tłumaczyć się ze swoich słów
Polecany artykuł: