Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/Super Express Mateusz Morawiecki

Premier zabrał głos

Morawiecki mocno o reparacjach. "Są tak poważne, jak poważne były szkody wyrządzone przez Niemców Polsce"

2023-02-09 14:14

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”. Mówił m.in. o wojnie na Ukrainie, zagrożeniach, jakie niesie dla świata Rosja i reparacjach wojennych, których Polska domaga się od Niemiec. - Są tak poważne, jak poważne były szkody wyrządzone przez Niemców Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w środę, 8 lutego, na łamach włoskiej gazety.

Spis treści

  1. Premier Morawiecki dla „Corriere della Sera”: Od Niemiec należy wymagać wiele
  2. Mateusz Morawiecki o reperacjach wojennych: Są tak poważne, jak poważne były szkody wyrządzone przez Niemców Polsce
  3. Niemcy odpowiedziały Polsce w sprawie reparacji. "Sprawa pozostaje zamknięta"

Premier Morawiecki dla „Corriere della Sera”: Od Niemiec należy wymagać wiele

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”. Premier polskiego rządu był pytany przez dziennikarzy włoskich m.in. o politykę Niemiec wobec wojny na Ukrainie. Szef polskiego rządu tłumaczył, że od Niemiec należy wymagać wiele, bo mają silny głos w Europie i Unii Europejskiej, dając do zrozumienia, że deklaracje pomocy to za mało, że od Niemiec świat powinien oczekiwać konkretnej pomocy Ukrainie. Morawiecki stwierdził, że Niemcy swoją polityką izolują się w Europie. 

Dla Ukrainy i reszty kontynentu najlepsze jest jak najszybsze przekazywanie broni, gdyż to jedyny sposób na walkę z zapędami Kremla. Chciałbym wierzyć, że wysłanie Leopardów na Ukrainę jest świadectwem przełomu w postrzeganiu Rosji, a Niemcy będą dalej współpracować z Polską, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo i stabilność – powiedział Mateusz Morawiecki dla „Corriere della Sera”.

Premier wyraźnie zaznaczył, że wojna na Ukrainie jest ogromnym zagrożeniem dla Polski i całej Europy. - Jeśli Rosja ją wygra, to wszystkie geopolityczne analizy będzie można wyrzucić do kosza - powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki o reperacjach wojennych: Są tak poważne, jak poważne były szkody wyrządzone przez Niemców Polsce

Premier polskiego rządu mówił też o reperacjach wojennych od Niemiec. Zapewnił w wywiadzie, że polskie żądania reparacji od Niemiec "są tak poważne, jak poważne były szkody wyrządzone przez Niemców Polsce”. Przypomniał, że ta kwestia nie ulega przedawnieniu. Jak podkreślił, nie jest politykiem antyunijnym, a z Komisją Europejską zgadza się w 95 proc. spraw.

Zależy nam na współpracy i jedności w Europie. U naszych bram toczy się wojna. Nie potrzebujemy walk wewnętrznych. Wróg jest na zewnątrz – mówił dla włoskiej gazety premier.

Niemcy odpowiedziały Polsce w sprawie reparacji. "Sprawa pozostaje zamknięta"

Dodajmy, że niemieckie MSZ udzieliło odpowiedzi na notę polskiego MSZ z 3 października 2022 r., w której Polska domagała się reparacji za straty spowodowane II wojną światową. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za wojnę pozostaje zamknięta, więc Niemcy nie zamierzają podejmować negocjacji w tej sprawie. "Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ze stycznia 2023 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany