Ponad 200 tys. żołnierzy. „Ważny krok dla bezpieczeństwa”
Siły Zbrojne RP liczą już ponad 200 tys. żołnierzy w szyku; to ważny krok dla bezpieczeństwa Polski oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak wskazała rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Joanna Klejszmit, sformułowanie "żołnierze w szyku" odnosi się do wszystkich żołnierzy w służbie czynnej. Sformułowanie to, jak czytamy w zapisach ustawy o obronie ojczyzny, w czasie pokoju obejmuje żołnierzy zawodowych, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, a także żołnierzy aktywnej rezerwy, gdy biorą oni udział w ćwiczeniach wojskowych.
W lutym na posiedzeniu sejmowej komisji obrony szef MON powiedział, że w 2024 roku rząd przewiduje możliwość utrzymania 215 tys. żołnierzy w czynnej służbie wojskowej - w tym 133,5 tys. zawodowych, prawie 7 tys. zawodowych w trakcie kształcenia, ponad 47 tys. żołnierzy WOT, ponad 30 tys. w dobrowolnej służbie zasadniczej, do tego ok. 4 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej w trakcie kształcenia oraz żołnierzy aktywnej rezerwy. Zapowiedział też zwiększanie aktywnej rezerwy, w której, jak ocenił, można przeszkolić tysiące osób.
Polska armia zasilana nowymi żołnierzami
Od początku roku do końca marca szkolenie podstawowe rozpoczęło ponad 6700 ochotników. "W tym czasie do zawodowej służby wojskowej zostało powołanych ponad 80 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe. W pierwszym kwartale bieżącego roku do pełnienia zawodowej służby wojskowej zostało powołanych ok. 5500 żołnierzy" - przekazał wiceszef MON Paweł Bejda.
O przekroczeniu pułapu 200 tys. żołnierzy szef MON poinformował w piątek we wpisie na portalu X. "Siły Zbrojne RP liczą już ponad 200 tys. żołnierzy w szyku. To ważny krok dla bezpieczeństwa Polski oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego" - napisał.
W Wojsku Polskim jest wiele opcji dla ochotników
Obecnie w Wojsku Polskim funkcjonuje kilka typów służby - poza służbą zawodową jest to służba w WOT, a także dobrowolna zasadnicza służba zawodowa, czyli zakończone przysięgą szkolenie podstawowe, po którym następuje trwające 11 miesięcy szkolenie połączone z wykonywaniem obowiązków w danej jednostce wojskowej. Żołnierz po takiej zasadniczej służbie może zostać żołnierzem zawodowym, przejść do WOT, a także aktywnej (polegającej na regularnych ćwiczeniach) lub pasywnej rezerwy.