Nie żyje Mirosław Hermaszewski

i

Autor: Edyta Golisz/SUPER EXPRESS

Pogrzeb kosmonauty

Mirosław Hermaszewski będzie miał państwowy pogrzeb! Spocznie na Wojskowych Powązkach

Generał Mirosław Hermaszewski (+81 l.) cierpiał na dolegliwość nerek, zmarł wyniku komplikacji po przebytym zabiegu operacyjnym. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy z ceremoniałem wojskowym - podał jego zięć, europoseł Ryszard Czarnecki. Znana jest data uroczystości pogrzebowych.

Mirosław Hermaszewski. Pierwszy i jedyny polski kosmonauta

Mirosław Hermaszewski oprócz tego, że był naszym jedynym kosmonautą, był także pilotem wojskowym. Doczekał się stopnia generał brygady pilot Wojska Polskiego. Jego zięciem jest znany polityk PiS, Ryszard Czarnecki (59 l.). Hermaszewski cudem ocalał z rzezi wołyńskiej, w której śmierć poniósł jego ojciec, Roman Hermaszewski (+43 l.) oraz 18. innych członków jego rodziny. Z matką, Kamilą z Bielawskich (+91 l.) oraz rodzeństwem: Aliną (+81 l.), Władysławem (+74 l.), Sabiną (92 l.), Anną (91 l.), Teresą (88 l.) i Bogdanem (84 l., oficer WP) zostali wysiedleni z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk. Zamieszkali w Wołowie, niedaleko Wrocławia. W 1966 wziął ślub z Emilią Łazar (75 l.), z którą miał syna Mirosława Romana (56 l.), lotnika i oficera wojskowego rezerwy oraz córkę Emilię (48 l.).

Jego brat, gen. Władysław Hermaszewski także był pilotem. W 1999 roku zmarły jego żona Teresa i córka Grażyna (pochowane na Cmentarzu Północnym w Warszawie). W 2000 roku ożenił się ponownie, z Jadwigą. Zmarł w 2002 roku w nurtach Angary podczas myśliwskiego safari w syberyjskiej tajdze.

Pogrzeb Mirosława Hermaszewskiego. Podano datę

Pogrzeb pierwszego i jedynego polskiego astronauty Mirosława Hermaszewskiego odbędzie się 21 grudnia w Warszawie. Jak poinformował zięć zmarłego Ryszard Czarnecki, najpierw zaplanowano mszę św. w Katedrze Polowej WP, następnie pogrzeb państwowy na Powązkach Wojskowych.

"W imieniu rodziny śp. gen. bryg. Mirosława Hermaszewskiego, Kresowiaka, pilota i pierwszego polskiego kosmonauty, informuję: uroczystości pogrzebowe Generała - środa 21 grudnia: 10:00 msza św. Katedra Polowa WP, pogrzeb państwowy - 12:00 na Powązkach Wojskowych w pobliżu Pomnika Chwała Lotnikom Polskim" - poinformował w czwartek na Twitterze europoseł PiS Ryszard Czarnecki, zięć zmarłego.

Nie żyje Mirosław Hermaszewski
Sonda
Czy Mirosław Hermaszewski powinien mieć pogrzeb państwowy?

Kocha latanie, a skoki spadochronowe to jej żywioł! 

Posłuchaj rozmowy z Mistrzynią Europy w indoor skydivingu.

Listen to "Sztuka latania Mai Kuczyńskiej - Tak trzeba żyć #5 Eska Rock" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany