Trzęsienie ziemi w Turcji

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 8:44

W poniedziałek Turcję nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na pomoc poszkodowanym ruszyli już polscy strażacy i ratownicy górniczy Polskiej Grupy Górniczej. Teraz dołączają też wojskowi medycy z Polski. Medycy są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi, poinformował w czwartek (9 lutego) rano na Twitterze resort obrony narodowej.

Wojskowi medycy z Polski pomogą w Turcji po trzęsieniu ziemi 

- Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego - podało ministerstwo we wpisie. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi według ostatnich danych przekroczyła 15 tys.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w środę, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia udadzą się do Turcji, by nieść pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Jak mówił, są to doświadczeni medycy, którzy uczestniczyli w misjach medycznych m.in. w Lombardii i Chicago podczas pandemii koronawirusa. Błaszczak przekazał, że polscy medycy od czwartkowego poranka będą gotowi, żeby rozstawić szpital polowy; jego miejsce zostanie wskazane przez tureckie służby.

Medycy wyruszyli do Turcji w środę po południu. "Wojskowi medycy z Polski są już w drodze do Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów znajduje się niezbędny sprzęt medyczny. Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi to wyraz naszej solidarności" - napisał w środę Błaszczak na Twitterze.

CZYTAJ: Ratownicy górniczy Polskiej Grupy Górniczej polecą do Turcji. "To oddolna inicjatywa ratowników"

Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają