Adam Niedzielski

i

Autor: SHUTTERSTOCK, SUPER EXPRESS Adam Niedzielski, koronawirus

Minister Niedzielski o piątej fali pandemii. Znaczące słowa

2021-11-30 8:52

Adam Niedzielski gościł we wtorkowy poranek w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24. Szef resortu zdrowia zdradził najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń i zakomunikował, że następuje nieznaczna poprawa w zakresie spadku ich liczby. - Mamy pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy spadek zakażeń, co by oznaczało, że to apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń - mówił Niedzielski w TVN24.

Adam Niedzielski tłumaczył w TVN24, że pierwotnie spodziewał się innego scenariusza jeśli chodzi o przyrost liczby zakażeń. Zdaniem szefa resortu zdrowia wcześniejsze prognozy dotyczące liczb były wyższe niż obecne, które przez ekspertów zostały przewidziane jako apogeum. Niedzielski odniósł się także do decyzji odnośnie nowych obostrzeń, która została podyktowana nowym wariantem koronawirusa (Omikron). - W tej chwili wiemy bardzo mało, ale ten znak zapytania jest poważny. Na pewno omikron jest game changerem. Wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy do tej pory, mówiły, że apogeum będzie miało poziomy rzędu 25-40 tys. To się kompletnie zmienia, trzeba dokonać rewizji i stąd wczorajsza decyzja, konieczność wprowadzenia pewnych alertowych obostrzeń, żeby ewentualna piąta fala nie wystartowała z poziomu 20 tys. zakażeń – powiedział minister Niedzielski, pytany o nowy wariant koronawirusa.

Adam Niedzielski wyjawił, że ostatniej doby odnotowano ponad 19 tys. nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Szef resortu zdrowia był dopytywany o liczbę zgonów. Według Niedzielskiego zmarło około 500 kolejnych pacjentów z koronawirusem.

Niedzielski ustosunkował się także do zapowiedzianych na konferencji obostrzeń, które wchodzą w życie od 1 grudnia. - Na razie zdecydowaliśmy, że osoby zaszczepione nie podlegają tym rygorom. Na razie, bo jesteśmy w sytuacji, w której jest masa znaków zapytania. Mamy nową mutację, która nie jest jeszcze dobrze scharakteryzowana (…) Dajemy sobie dwa tygodnie na zbieranie informacji i na ścisłą obserwację. Oczywiście współpracujemy też na forum międzynarodowym, bo u nas ten wariant jeszcze nie został zidentyfikowany, więc samodzielnie nie możemy tych badań przeprowadzić, ale już niektóre kraje europejskie takie badania prowadzą, dlatego czekamy też na jakieś informacje z tej strony - przekazał. 

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski
Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE