Angela Merkel

i

Autor: Shutterstock Angela Merkel

Wojna w Ukrainie

Kompromitacja Angeli Merkel?! Nagłe oświadczenie byłej kanclerz Niemiec o Rosji

2022-10-01 11:47

Jak piszą niemieckie media, drugi raz w tym tygodniu była kanclerz Angela Merkel wywołała poruszenie swoją wypowiedzią o Rosji. W czwartek, 29 września podczas uroczystości z okazji "1110 lat Goslar" powiedziała, że "w dłuższej perspektywie należy pracować nad ogólnoeuropejską architekturą bezpieczeństwa obejmującą również Rosję".

Angela Merkel od zakończenia swojej kanclerskiej kadencji rzadko występuje publicznie. Od objęcia urzędu przez Olafa Scholza nie słychać o niej prawie nic. Teraz jednak Merkel wystąpiła aż dwa razy w jednym tygodniu. "Najpierw była na uroczystości otwarcia "Fundacji Helmuta Kohla". Drugi raz przemówiła na uroczystości z okazji "1110 lat Goslar" - pisze portal Focus Online.

 Niezwykłe oświadczenie Angeli Merkel o Rosji

I podobnie jak na początku tygodnia, Merkel znów mówiła o wojnie na Ukrainie. - Nie komentuję polityki obecnego rządu federalnego - powiedziała Merkel. Ale potem stwierdziła, że "24 lutego 2022 r. wyznacza głęboką cezurę". Wszak rosyjska wojna napastnicza była "największym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego w Europie od czasów II wojny światowej". Następnie dodała, że w dłuższej perspektywie należy pracować nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa - "uwzględniającą również Rosję".

"Niezwykłe oświadczenie, na dzień przed tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ma ogłosić aneksję kolejnych czterech ukraińskich terytoriów" - zauważa portal.

Na początku tygodnia, podczas wystąpienia w "Fundacji Helmuta Kohla" Merkel powiedziała, że jeśli polityka Kohla miałaby być stosowana do dzisiaj, to "należałoby zawsze myśleć także o tym, co obecnie jest tak nie do pomyślenia, po prostu nie do wyobrażenia - a mianowicie, że można na nowo rozwijać coś w rodzaju relacji z Rosją".

Odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skomentował wystąpienie Merkel w Goslar, pisząc na Twitterze, że ta "obsesja byłej kanclerz na punkcie terrorystycznej Rosji wprawia w osłupienie. W dniu, w którym Putin zagrabia 15 proc. Ukrainy, pani Merkel zachwyca się +włączeniem Rosji+ do europejskiej architektury bezpieczeństwa. Brzmi to prawie perwersyjnie dla Ukrainy".

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać
Sonda
Czy polityka Merkel doprowadzila do wojny na Ukrainie?