Matura z religii. Mamy WYNIKI sondażu dla SE.pl Matura z religii. Mamy WYNIKI sondażu dla SE.pl

i

Autor: FACELLY/SIPA Matura z religii? Polacy nie chcą takiego rozwiązania

MATURA z religii. Mamy WYNIKI sondażu dla SE.pl

2016-05-05 14:27

Matura 2016 już rozpoczęta. Każdy maturzysta musi zdać maturę z polskiego, matematyki i języka obcego, by zaliczyć maturę. Na maturze nie ma religii, ale czy zdaniem społeczeństwa powinna być? Przecież ponad 90 proc. osób deklaruje, że jest katolikami. Wyniki specjalnego sondażu maturalnego dla SE.pl pokazują, co o maturze z religii sądzą Polscy. Sprawdź wyniki.

Polska to kraj katolicki, wiele osób uważa, że autorytetem jest ojciec Rydzyk i biskupi. Ale czy na maturze powinno się zdawać religię? Matura 2016 - matury z religii nigdy nie było na egzaminie dojrzałości. Niedawno pojawiły się głosy, że matura z religii powinna być uwzględniona jako przedmiot maturalny, bo część uczniów zdaje np. na teologię, czy do seminariów. Jednak na razie ministerstwo edukacji nie ma w planach wprowadzać zmian w maturach i dodawać do listy przedmiotów maturalnych religii. Co o tym sądzą Polacy?

W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster w ramach cyklu "Taka jest Polska" specjalnie dla SE.pl wynika, że Polacy wcale nie chcę, żeby przeprowadzać maturę z religii. Zadane zostało pytanie: Czy Twoim zdaniem religia powinna być przedmiotem na maturze? Tylko 8 proc. badanych jest za tym, by religia była przedmiotem na maturze, a aż 82 proc. respondentów jest temu przeciwna, zaś 10 proc. osób nie ma zdania w tej sprawie.

Co o sprawie myślą osoby odpowiedzialne za edukację? Obecna minister Anna Zalewska jeszcze w marcu mówiła w radiu TOK FM: - Matura z religii? Oczywiście, że tak. Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim - przyznała.

Zdaniem byłej szefowej resortu Joanny Kluzik-Rostkowskiej nie ma powodu, by religia była przedmiotem na maturze. Jej zdaniem nie wiadomo właściwie, jaką wiedzę miałby sprawdzać taki egzamin: - Czy miałby być ten egzamin maturalny z religii, skoro egzamin maturalny sprawdza wiedzę. Jak więc egzamin maturalny ma sprawdzić wiarę? No bo jeszcze rozumiem, gdyby to był egzamin z religioznawstwa, bo wtedy jest rozmowa nie tylko o jednej religii, ale o wszystkich. A tu pojawia się podstawowe pytanie, jak mierzyć wiarę - tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem". - Jest także drugi, techniczny problem. Dziś jest tak, że odpowiedzialność za przeprowadzenie religii w szkołach biorą kościoły. I wtedy taka wspólnota taki kościół bierze odpowiedzialność za podstawę programową. To jest zupełnie poza ministerstwem edukacji - dodała.

Wtóruje jej minister edukacji z czasów SLD Krystyna Łybacka. Zauważa ona, że nie ma po co mieszać religii do matury: - Świadectwo maturalne jest dokumentem zewnętrznego obiegu z pieczątką instytucji państwowej. Tymczasem państwo, nie ma żadnego wpływu, ani na treści, ani na poziom nauczania religii, a więc trudno brać odpowiedzialność za coś, na nauczanie czego nie ma wpływu - wyjaśnia. - To jest matura, która jest maturą o charakterze państwowym, więc to jest sprzeczne z zasadami rozdziału konstytucyjnego państwa i kościoła - podkreśla była minister.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 26-28 kwietnia 2016 roku na próbie 1010 osób o strukturze zgodnej ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wynosi 3 proc.

Sprawdź: Minister edukacji o maturze: Nie do końca sprawdza wiedzę