Mateusz Morawiecki o inflacji, kryzysie na granicy i sytuacji pandemicznej

i

Autor: KRYSTIAN MAJ/ KPRM Mateusz Morawiecki o inflacji, kryzysie na granicy i sytuacji pandemicznej

Mateusz Morawiecki jasno: Robimy wszystko, by złagodzić ból inflacji [NASZ WYWIAD]

2021-11-30 18:00

Premier Mateusz Morawiecki udzielił specjalnego wywiadu redaktorowi naczelnemu "Super Expressu". Wśród tematów rozmowy pojawiły się te najważniejsze, czyli sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, walka rządu z inflacją oraz temat koronawirusa, którego czwarta fala uderza właśnie w Polskę. Cały wywiad z premierem Morawieckim już w środę 1 grudnia w "Super Expressie" i na SE.pl.

W rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim pojawiły się trzy główne tematy, które obecnie nurtują społeczeństwo. Pierwszy z nich to trudna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Wiadomo, że od wielu tygodni trwa kryzys przy granicy, a polscy żołnierze, strażnicy graniczni i policjanci strzegą polskiej granicy. Temat drugi to szalejąca pandemia koronawirusa. Właśnie teraz jesteśmy w momencie szczytu czwartej fali pandemii. Temat trzeci, który został poruszony w rozmowie z szefem rządu to inflacja i drożyzna. 

Poniżej fragment wywiadu z premierem.

Redaktor naczelny "Super Expressu", Grzegorz Zasępa: Panie premierze, spotkał się pan z opozycją. Rozmawialiście o sytuacji między innymi na granicy białoruskiej, ale i potencjalnym zagrożeniu ze strony Rosji. Sytuacja jest poważna?

Premier Mateusz Morawiecki: Sytuacja jest poważna, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę kilka ryzyk jednocześnie. Te ryzyka to granica polsko-białoruska, wzmocnienie militarne Rosji wokół Ukrainy, ataki energetyczne na Ukrainę i na Mołdawię. Jednocześnie też niepewna sytuacja na Bałkanach Zachodnich. Do tego trzeba dodać ogromne wahania na rynkach energetycznych związane z cenami gazu, manipulacje cenowe Gazpromu. A na to wszystko należy nałożyć zmasowaną kampanię fejk niusów, kłamstw i manipulacji oraz ataków hakerskich ze strony rosyjskiej. To wszystko tworzy sytuację dużej niepewności. Amerykanie wycofują się z Afganistanu, koncentrują się na Chinach. To kto się koncentruje na tej części Europy? Na pewno jest jeden człowiek, który się bardzo koncentruje na tej części Europy.

Na ile realne jest zagrożenie ze strony tego człowieka? Co w najgorszym scenariuszu mogłoby nam grozić ze strony Putina?

Na spotkaniu z opozycją przedstawiłem rzeczowo i rzetelnie różne zagrożenia. Wysłuchaliśmy także głosów po stronie opozycji. Jak widzimy zagrożenia, to trzeba o nich głośno mówić. Łatwo jest być mądrym profesorem analizy wstecznej i powiedzieć, że wiedziałem, że coś nastąpi po fakcie. Ale lepiej jest położyć różne puzzle na stole i pokazać cały obraz. A to jest obraz niebezpieczny. Stąd też moje wizyty w stolicach kolejnych europejskich państw, w regionie i w różnych krajach w Europie. Muszę powiedzieć, że kiedy im pokazałem te zagrożenia, te różne ryzyka to wielu politykom oczy się szeroko otworzyły.

Pan ich uświadamiał? Przecież oni mają swoje służby, wywiad. Nie zdawali sobie sprawy z tych zagrożeń przed rozmową z panem?

Myślę, że każdy sobie zdawał sprawę z zagrożeń, ale dopiero jak się z lotu ptaka popatrzy na kilka elementów jednocześnie, to zagrożenia stają się bardzo realne i widać z jakim natężeniem ryzyk się spotykamy. Nie wiem do końca co kto dokładnie wiedział, aczkolwiek mam wrażenie, że w wielu sprawach uświadomiliśmy naszych sojuszników.

Cała rozmowa już juto na łamach "Super Expressu" i na Se.pl. Zapraszamy! 

Sonda
Jak oceniasz Mateusza Morawieckiego jako premiera?
Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na Złotych Laurach 2021
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE