Marianna Schreiber, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express, Jacek Dominski/REPORTER

Marianna Schreiber mocno o aborcji. Wspomniała słowa Kaczyńskiego [MAM TEGO DOŚĆ]

2022-06-03 17:33

Marianna Schreiber postanowiła zabrać głos w sprawie aborcji. Najnowszy odcinek programu "Mam tego dość" w "Super Expressie" poświęciła właśnie temu tematowi. Przypomniała, jak wygląda obecna sytuacja prawna dotycząca aborcji w Polsce oraz wspomniała, co na temat aborcji mówili politycy, w tym... prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marianna Schreiber o aborcji 

Marianna Schreiber w najnowszym odcinku programu "Mam tego dość" podjęła bardzo ważny temat, czyli aborcję. Sprawa aborcji wraca do przestrzeni publicznej bardzo często. - Od dłuższego czasu toczy się spór między Polakami na temat ochrony życia od poczęcia, ochrony życia i zdrowia matki oraz wsparcia państwa w tychże kwestiach. Aktywiści "za życiem" - Baby's life matters - wręcz ortodoksyjnie przewyższają ochronę płodu, które zagraża życiu matki - PONAD WSZYSTKO. Tym samym - nazywają kobiety, które proszą o możliwość dokonania aborcji do 12. tygodnia - morderczyniami - mówi gospodyni "Mam tego dość". 

Aborcja w Polsce. Orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego z 2020 roku

Przypomnijmy, że temat aborcji powrócił do debaty publicznej, gdy w 2020 roku ogłoszone zostało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Orzeczenie z 22 października 2020 roku dotyczyło tego, że niezgodna z konstytucją jest przesłanka aborcyjna dotycząca aborcji wskutek nieodwracalnego upośledzenia, ciężkich, letalnych wad płodu. - Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł wówczas Trybunał Konstytucyjny.

Ogłoszenie tego orzeczenia spowodowało rozpoczęcie jednego z największych protestów w Polsce - strajku kobiet. Czarne protesty przelały się przez Polskę, były organizowane nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale nawet w mniejszych miejscowościach. Schreiber przypomina: - Gdy w styczniu 2021 roku wyrok w końcu opublikowano, na ulicach znów pojawiły się tłumy protestujących.

Jarosław Kaczyński o aborcji 

Marianna Schreiber w nowym odcinku swojego programu wspomniała też, o tym, co myślą o aborcji czołowi politycy, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński: 

Ale też wiem, że są ogłoszenia w prasie, które każdy średnio rozgarnięty człowiek rozumie i może sobie taką aborcję za granicą załatwić, taniej lub drożej - mówił w wywiadzie dla Wprost prezes Prawa i Sprawiedliwości w maju 2021 roku. I dodał: - Dlatego w ramach Polskiego Ładu badania prenatalne mają być bezpłatne dla wszystkich kobiet. W moim przekonaniu nic takiego, co by zagrażało interesom kobiet, się nie stało.

Co na temat aborcji mówili inni politycy? Dowiecie się z nowego odcinka "Mam tego dość", który na kanale Super Expressu na You Tube pojawi się w piątek, 3 czerwca, o godz. 19:00. Zapraszamy!