Dwa etapy: orzeczenie SN i zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym
Adam Bodnar zaznaczył, że procedura objęcia urzędu przez nowego prezydenta nie sprowadza się do jednego aktu. „Myślę, że ta procedura dokonania zaprzysiężenia prezydenta składa się z dwóch etapów” – powiedział minister. „Jeden to jednak orzeczenie SN, drugie to zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym” – wyjaśnił.
Poseł KO wskazuje winnych porażki Trzaskowskiego. Napieralski: Tych ministrów trzeba odwołać
Bodnar: „Co do tego orzeczenia mamy potężne wątpliwości”
Minister sprawiedliwości nie krył krytyki wobec działań Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która orzekała w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Przypomniał, że zastrzeżenia dotyczą nie tylko składu orzekającego, ale też samego przebiegu posiedzenia SN. „Mamy potężne wątpliwości po wczorajszym, nie tylko że orzekała Izba Kontroli Nadzwyczajnej, ale także ze względu na te liczne nieprawidłowości, które wypłynęły w toku rozpatrywania protestów wyborczych, także w czasie samego posiedzenia SN” – podkreślił Bodnar.
Domniemanie ważności wyborów. Tym kieruje się Hołownia?
Mimo tych wątpliwości minister sprawiedliwości zaznaczył, że istnieje konstytucyjna zasada, której nie można pominąć. „Mamy też zasadę konstytucyjną, która mówi o domniemaniu ważności wyborów” – przypomniał Bodnar.W jego ocenie właśnie tym kieruje się marszałek Sejmu: „Jak rozumiem, tym przede wszystkim kieruje się pan marszałek” – dodał.
Zaprzysiężenie coraz bliżej. Wątpliwości pozostają
Choć marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił już decyzję o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, spór wokół orzeczenia Sądu Najwyższego nie cichnie. Minister sprawiedliwości wskazuje na poważne uchybienia proceduralne i nieprawidłowości w składzie izby, która zatwierdziła wybory.
Jednocześnie podkreśla, że domniemanie ważności wyborów to zasada konstytucyjna, która – jego zdaniem – wpływa dziś na działania marszałka Hołowni.
Zaprzysiężenie prezydenta elekta Karola Nawrockiego ma być przeprowadzone w najbliższych dniach. Niewykluczone jednak, że kwestia legalności orzeczenia SN jeszcze wróci – tym razem na forum międzynarodowym lub w Trybunale Konstytucyjnym.
Poniżej galeria zdjęć: Podczas pogrzebu papieża Franciszka Marszałek Sejmu Szymon Hołownia robi sobie selfie
