Wojna o wyrok Trybunału. Tłum przed kancelarią premier żąda opublikowania wyroku TK (RELACJA NA ŻYWO)

2016-03-10 19:44

Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że grudniowa nowelizacja PiS dotycząca tego organu jest niezgodna z konstytucją. Pod kancelarią premier Beaty Szydło od wczoraj odbywa się pikieta, w telewizji na ten temat wypowiadają się różnego rodzaju eksperci a internet huczy od polemik. W czwartek wieczorek coraz większy tłum gromadzi się przed siedzibą Beaty Szydło. Członkowie KOD-u, Partii Razem i PO razem z protestującymi obywatelami żądają opublikowania wyroku Trybunału. Zapraszamy do naszej relacji na SE.pl z tej ,,wojny" o wyrok Trybunału. Zamieszczać będziemy najciekawsze informacje oraz wypowiedzi dotyczące tego zagadnienia.

Przypomnijmy: Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niekonstytucyjna - orzekł w środę Trybunał. Dwoje sędziów powołanych przez PiS zgłosiło zdanie odrębne. W ocenie polityków partii rządzącej posiedzenie TK było niezgodne z prawem, a rzecznik rządu zapowiedział, że nie będzie publikacji "komunikatu TK". Potwierdziła do premier Beata Szydło, która powiedziała: - Komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować. Podobnie uważa minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, który stwierdził: - Orzeczenie nie ma mocy prawnej i nie jest wiążące. Gdyby premier Beata Szydło zdecydowała się na jego publikację, mogłaby stanąć przed Trybunałem Stanu. Partia Razem od wczoraj pikietuje pod budynkiem KPRM, zaś przedstawiciele KOD przed siedzibą TK.

RELACJA NA ŻYWO: (Aby odświeżyć stronę kliknij F5)

 

18:40 Członkowie KOD-u, Partii Razem i PO razem z protestującymi obywatelami żądają opublikowania wyroku Trybunału.

16:01 Cóż... W dniu takim jak dziś zawsze przypomina się ten rysunek:

 

 

15:40 Jak widać nie tylko prezes Rzepliński może... Oficjalna strona PiS na TT poinformowała:

 

 

15:14 Jak zwykle najbardziej oryginalny pomysł na rozwiązanie problemu z wyrokiem TK ma Janusz Korwin-Mikke. W swoim filmie na Youtubie powiedział, że jeśli PiS nie zaakceptuje wyroku i go nie opublikuje, to powinno wkroczyć (i przejąć władzę)... wojsko! Więcej na ten temat plus cały film (TUTAJ).

14:46 Tomasz Lis ma wątpliwości, czy znajdzie się prokurator, który poważnie zajmie się sprawą wycieku wyroku TK:

 

 

14:09 Tymczasem na Twitterze powstał hashtag #MójNapisNaKPRM, gdzie internauci dzielą się różnymi pomysłami na to, co dzisiaj partia Razem powinna wyświetlić na ścianie kancelarii premier. Propozycji jest bardzo dużo, np:

- Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?
- Jarek moim pasterzem, więc nie brak mi niczego
- Jarek, nie daruję Ci tej nocy!
- Kto nie z Mieciem tego zmieciem.
- Mati oddawaj alimenty!
- Polska A, Polsce B karze się całować w D
- Radom żąda dostępu do morza

I jeszcze wiele innych. Ponadto nowe propozycje pojawiają się w lawinowym tempie.

13:44 Pod KPRM będzie dzisiaj więcej osób, niż tylko te związane z Partią Razem. Na TT Komitet Obrony Demokracji wstawił post:

 

 

Do tego polityk PO, Rafał Grupiński zapowiedział, że również jego partyjni koledzy planują się tam pojawić. Jak argumentował: - Chodziliśmy choćby do protestujących – na czele z panią premier Kopacz – żeby pomóc im, nosząc im choćby kanapki, kawę, herbatę, żeby pomagać im przetrwać te noce protestów pod KPRM. Tak i teraz będziemy pomagali wszystkim, którzy protestują, będziemy wspierać te protesty. Będziemy także jako członkowie PO w nich uczestniczyć. Ponadto porówał on Jarosława Kaczyńskiego go Goebbelsa: - Rządzący w tej chwili stosują metodę – przykro to powiedzieć – pewnego ministra sprzed II wojny, pewnego sąsiada zachodniego, który uważał, że należy tak długo kłamać, aż cała opinia publiczna uwierzy, że to jest prawda.

W Radiu Wrocław wypowiedział się jednak Adrian Zandberg, który uznał, że nie chce, aby do jego manifestacji dołączali politycy PO. Jak powiedział: - To protest w obronie zasad państwa prawa. I dlatego nie pozwolimy lansować się na nim skompromitowanym posłom PO.

13:27 Tymczasem, jak podaje RMF FM, prezes TK Andrzej Rzepliński złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o przeciek projektu wyroku, który wczoraj rano został opublikowany w internecie przez portal wPolityce.pl (podczas, gdy odczytywanie wyroku zaczynało się o 13). Jak twierdzili dziennikarze, był on uzgodniony już od dwóch tygodni, a w jego opracowaniu pomagali członkowie PO. Okazało się, że wyrok zamieszczony przez dziennikarzy pokrywał się z tym, jaki później odczytywał Rzepliński.

13:19 Na temat TK wypowiedziała się dla SuperExpress.TV kontrowersyjna posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Według niej prezes Rzepliński skandalicznie łamie prawo. Pełną wypowiedź posłanki można obejrzeć na górze strony.

13:08 Zupełnie inne stanowisko niż Ujazdowski przedstawiła szefowa KPRM, Beata Kempa, która stwierdziła: - Stanowisko niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprezentowane 9 marca stwarza jedynie zewnętrzne pozory wyroku TK i od strony prawnej nie jest wyrokiem (…) Rozstrzygniecie takiego gremium nie pochodzi od uprawnionego organu konstytucyjnego oraz nie zawiera wszystkich podpisów sędziów. Takie stanowisko nie może istnieć w obrocie prawnym, jako wyrok.

12:40 Kazimierz Ujazdowski jest przez niektóre media typowany na ewentualnego następcę Waszczykowskiego w MSZ. Takie wypowiedzi jednak oddalają go raczej od tego:

 

12:17 Europoseł z PiS, Paweł Kowal powiedział na antenie TV Republika: - Spór o Trybunał oddziałuje na polskie sojusze i wpływa na naszą konkurencję. To może mieć bardzo poważne skutki. Nie możemy niszczyć relacji z Komisją Europejską, bo ta ma wpływ na wiele interesów, które mają bezpośredni wpływ na życie w Polsce.

Kowal zaapelował o jak najszybszy kompromis w sprawie wyroku TK. Jak przekonywał: - Trzeba apelować o poczucie odpowiedzialności polityków, nawet jeśli ktoś ma poczucie, że ma rację, to musi pójść na ustępstwa. W Polsce zawieranie kompromisów nie jest w dobrym tonie, to nasz problem kulturowy. U nas za dobrego polityka uważa się tego, który jest bezkompromisowy.

Tymczasem w czwartek w Senacie:

 

 

11:53 Kolejna kontrowersyjna wypowiedź ministra spraw zagranicznych. Były ambasador RP w Teheranie tak ocenił przewodniczącego TK: - Pan Rzepliński coraz bardziej przypomina mi ajatollaha z Iranu, który decyduje: nieważne, jaką uchwałę podejmie Senat i Sejm, to ja będę interpretował, czy to odpowiada Polsce czy nie. Na słowa te zareagował m.in. Jarosław Kuźniar i internauta:

 

 

11:28 Gościem porannego ,,Kontrwywiadu" w RMF FM był Aleksander Kwaśniewski. Na sytuację z TK spojrzał on szerzej i ocenił, że to dopiero początek poważniejszego kryzysu. Jak argumentował: - Ten kryzys jest pełzający. Obawiam się, że obecna władza tego nie odczuwa, bo słabo znają świat. A tak naprawdę pozycja Polski gwałtownie słabnie. Z nadziei Europy Polska staje się krajem, który jest kłopotem Europy. Paraliż Trybunału Konstytucyjnego to dopiero początek.

Były prezydent dodał, że dzięki temu ruchowi rząd będzie absolutnie poza prawem i wszelkie jego działania nie będą mogły być kwestionowane. Jak stwiedził: - Oni chcą mieć władzę, uważają, że mają rację i nie przyjmują żadnych argumentów. To jest trochę taka rozmowa panów z chamem. Nazywam to dość brutalnie, ale tak to dziś wygląda. To arogancja polityczna, która zwróci się przeciwko rządzącym.

Kwaśniewski przyznał, że osobą, która może rozwiązać kryzys jest prezydent. Zauważył jednak, że rezygnuje on z roli, jaką ma zapisaną w konstytucji (czyli osoby, która powinna szukać porozumienia). Jak ocenił: - Najpiękniejsza rzecz, którą Duda zrobił do tej pory, to była jego mowa inauguracyjna, kiedy mówił o wspólnocie. Prezydent nie pokazał ani jednym krokiem, że jest człowiekiem, który potrafi szukać porozumienia ponad podziałami.

11:07 Internauci drwią:

 

 

Tymczasem pikietujący z Razem zapowiadają już całkiem poważnie, że przygotowują już na wieczór nowe slajdy.

10:53 Pojawiają się również naprawdę szalone teorie:

 

 

10:39 Wicemarszałek Sejmu reprezentujący Kukiz'15, Stanisław Tyszka również uważa, że PiS powinien opublikować wyrok TK. Wypowiadając się w radiowej Jedynce mówił, że temat ten powinien zostać jak najszybciej zamknięty, gdyż w Polsce są ważniejsze sprawy do rozpatrzenia. Dodał, że państwo zostało opanowane przez „partyjne sitwy”, które „nie myślą w kategoriach dobra obywateli tylko interesu własnego”. Obecną sytuację polityk nazwał „konstytucyjnym klinczem” i naruszeniem przepisów najważniejszej ustawy w państwie. Jego partia natomiast, nie widząc możliwości dojścia do kompromisu, napisała na TT:

 

 

10:23 Jak sytuację ocenia opozycja parlamentarna? PAP podsumował, że  politycy PO oczekują, że premier Szydło - wbrew wcześniejszej zapowiedzi - opublikuje środowe orzeczenie TK. Szef klubu PO, Sławomir Neumann mówił: - Dzisiaj PiS i prezes Kaczyński otrzymali niezwykłą szansę przerwania pata konstytucyjnego, w jaki wprowadzili Polskę - orzeczenie TK wyrzucające do kosza tę tzw. naprawczą nowelę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez PiS daje nam wszystkim szansę wyjścia z tego pata.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że jeśli PiS nie wykona wyroku TK, to będziemy mieli największy kryzys konstytucyjny w historii Rzeczypospolitej i konstytucyjny zamach stanu.

Orzeczenie TK okazało się miażdżące dla ustawy przygotowanej przez PiS - ocenili politycy PSL. Ludowcy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, "by przestał odgrywać rolę dygnitarza partyjnego" i stał na straży konstytucji.

10:01 Profesor Marek Chmaj w rozmowie z Moniką Olejnik podkreślił, że nie publikując wyroku mało zwracamy uwagi na fundamenty państwa prawa. Jak przypomniał: - Ten ustawodawca w ciągu ostatnich dwóch miesięcy uchwalił już dwie nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i dwie nowelizacje zostały przez ten Trybunał zupełnie zmiażdżone. Zapytany o to, jak teraz będzie działał Trybunał Konstytucyjny, Chmaj odpowiedział: - To jest już taka trochę sieczka (...) Trybunał będzie działał na podstawie ustawy z 25 czerwca, znowelizowanej w listopadzie, częściowo uchylonej wyrokiem Trybunału z 3 grudnia, następnie na podstawie ustawy znowelizowanej 22 grudnia, w dużej części uchylonej w dzisiejszym wyroku.

09:34 Partia Razem dalej pikietuje pod KPRM. Póki jest jasno nie należy się spodziewać dalszych projekcji z rzutnika (TUTAJ). Trzeba jednak przyznać, że manifestanci są zdeterminowani- noc była zimna, w czwartek pogoda też nie rozpieszcza:

 

09:15 Trybunał zbada, jak doszło do wycieku projektu wyroku - jeszcze przed ogłoszeniem orzeczenia projekt wyroku i jego uzasadnienia opublikował portal wpolityce.pl (o sprawie pisaliśmy TUTAJ)

 

Zobacz także: Partia Razem pikietuje z pomysłem- wyrok TK wyświetlony na ścianie kancelarii Szydło