Sejm

i

Autor: Wikipedia Sejm poparł projekt ws. Polaków walczących w armii ukraińskiej

Badanie wskazuje na zmianę rządów

Małe szanse prawicowej koalicji na rządzenie! Najnowszy sondaż

2023-06-04 22:00

Robi się coraz bardziej gorąco, nie tylko w pogodzie, ale też na polskiej scenie politycznej. 4 czerwca 2023 roku w Warszawie i kilku innych miastach zebrały się tłumy Polaków, którzy mają dość rządów PiS. Jednocześnie stacja RMF FM i „Gazeta Prawna” opublikowały wyniki sondażu wyborczego, który nie jest zbyt korzystny dla partii władzy i całej prawicy.

Agrounia nie wchodzi do Sejmu

Zgodnie z nowym sondażem, gdyby wybory odbyły się dziś (4 czerwca), frekwencja wyniosłaby 56 proc. Zjednoczona Prawica zdobyłaby 32,8 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowałaby się, Koalicja Obywatelska (27,2 proc.), a na trzecim Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) z poparciem na poziomie 11,3 proc. Czwartą pozycję w sondaży zajęła Konfederacja (10,8 proc.) a piątą Lewica i partia Razem (8,7 proc.). Na ostatniej pozycji plasuje się Agrounia z wynikiem 0,4 proc. Sondaż wskazuje, że jest stosunkowo dużo niezdecydowanych (8,8 proc.).

Rafał Ziemkiewicz zaskakuje. Publicysta mówi o sukcesie Donalda Tuska

Prawica kontra pozostałe partie

Dziennikarze RFM FM policzyli, jak te wyniki przełożyłby się na mandaty w Sejmie. Okazuje się, że większość mandatów mogłaby zdobyć obecna koalicja antyrządowa (KO, Trzecia Droga i Lewica) – 231. Ugrupowania prawicowe czyli PiS i Konfederacja mogłyby liczyć na 228 mandatów. Jak widać, doszło do przewagi opozycji demokratycznej nad ewentualną koalicją prawicową.

Badanie przeprowadziła pracownika "United Surveys" w dniach 02-04 czerwca na próbie 1000 osób. Sondaż powstał przed marszami opozycji.

Marsz 4 czerwca w Warszawie. Gigantyczna manifestacja w stolicy
Sonda
Czy zagłosujesz na PiS w najbliższych wyborach?
Nasi Partnerzy polecają