Emmanuel Macron, Vladimir Putin

i

Autor: AP

Macron z Putinem chcieli podzielić Ukrainę? Mocne słowa Zełenskiego

2022-05-13 19:00

Nie jest tajemnicą, że prezydent Francji Emmanuel Macron prowadził rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Choć oficjalnie mówiono, że chodzi o wypracowanie porozumienia i zakończenie wojny, to stronę francuską oskarżano o układanie się z agresorem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z włoskimi mediami zdradził szczegóły rozmowy z Emmanuelem Macronem. Po jego słowach francuscy komentatorzy zastanawiają się, czy ich prezydent nie negocjował podziału Ukrainy za plecami ukraińskich władz.

Rozmowy Macrona i Putina. Chcieli podzielić Ukrainę?

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla włoskiej telewizji zasugerował, że Emmanuel Macron pytał go o gotowość w poczynieniu ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, tak aby Władimir Putin mógł wyjść z konfliktu z twarzą i zakończyć wojnę. Francuscy komentatorzy zwrócili uwagę, że brzmiało to, jakby Macron uzgodnił to wcześniej z Putinem, a jak wiadomo rozmów pomiędzy oboma prezydentami było dosyć sporo.

Sam Zełenski odpowiedział, że Ukraina nie odda nikomu swojego terytorium, żeby "zrobić komuś przysługę". Prezydent Ukrainy stwierdził również, że "gotowość Marona do ustępstw dyplomatycznych na rzecz Rosji jest nie na miejscu". Pałac Elizejski próbuje brać prezydenta w obronę.

Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Bez nadzwyczajnych działań Zachodu Ukraina sobie nie poradzi

Rozmowy Macrona i Putina. Pałac elizejski zaprzecza doniesieniom

Pałac Elizejski twierdzi, że Emmanuel Macron nie prowadził żadnych negocjacji z Putinem bez zgody Zełenskiego, ani też nie naciskał na ustępstwa terytorialne. Co więcej pojawiają się również doniesienia, że rozmowa z prezydentem Ukrainy dla włoskiej telewizji mogła być źle przetłumaczona.

Rozmowy między prezydentami Rosji i Francji miały utknąć w martwym punkcie po odkryciu zbrodni w Buczy. Na początku maja doszło do ponownych rozmów, wtedy też Władimir Putin miał zasugerować, że zakończenie wojny zależy od Zachodu.

Sonda
Jak oceniasz stosunek Emmanuela Macrona do Rosji i Władimira Putina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE