Litwa

i

Autor: Terlecki źródło: screenshot Google Maps

Litwa rozjuszyła Putina. Kreml postawił złowieszcze ultimatum

2022-06-20 15:00

Litwa znalazła się na celowniku Kremla po tym, co zrobiła w weekend. Od soboty bowiem, jak informują litewskie władze, znacznie ograniczono tranzyt towarów do Obwodu Kaliningradzkiego. Federacja Rosyjska nie zamierza tego jednak puścić płazem. Wystosowane wobec Litwy ultimatum tylko potwierdza słowa Dmitrija Pieskowa (55 l.).

Od soboty Litwa blokuje lwią część transportów do Obwodu Kaliningradzkiego oraz z niego. Władze w Wilnie zdecydowały się na ten krok w następstwie sankcji Zachodu nałożonych na Federację Rosyjską. Najdalej na zachód wysunięty element państwa rosyjskiego stał się zakładnikiem.

Litwa coraz bardziej niewygodna Kremlowi

W sobotę litewskie władze wstrzymały kolejowy tranzyt towarów objętych sankcjami do Obwodu Kaliningradzkiego. Eksklawa Federacji Rosyjskiej nie ma żadnego połączenia lądowego z resztą kraju, dlatego zdana jest na łaskę i niełaskę Litwy oraz Polski, które jako jedyne z nią graniczą.

Reakcja Wilna wywołała w ciągu dwóch dni zdecydowaną odpowiedź Kremla. Prorządowa agencja prasowa RIA Nowosti donosi, że Kreml wysunął konkretne ultimatum przeciwko Litwie w sprawie blokady Kaliningradu. Powołuje się przy tym na opinie rosyjskiego MSZ jakoby działania Litwy były "naruszeniem jej międzynarodowych zobowiązań".

Chodzi o wspólne oświadczenie Unii Europejskiej oraz Federacji Rosyjskiej sprzed dokładnie 20 lat. W 2002 roku doszło do porozumienia między obydwoma stronami w kwestii transportu towarów do rosyjskiej eksklawy przez terytoria wspólnoty europejskiej.

Poniżej galeria ze zdjęciami, w której znajdziecie zdjęcia "aniołków Putina", czyli celebrytek rosyjskich, które wspierają wojnę w Ukrainie

Litwie grozi niebezpieczeństwo? MSZ Rosji stawia ultimatum

Decyzja Wilna o blokadzie tranzytu nałożonej na Obwód Kaliningradzki rozjuszyła i tak już dość nerwowy w tej kwestii resort. MSZ Rosji otwarcie nazywa działania Litwy prowokacyjnymi i nielegalnymi. Wydało oficjalny komunikat, który choć dość ogólny, brzmi naprawdę poważnie.

Jeśli tranzyt towarów między Obwodem Kaliningradzkim a resztą Rosji przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych - czytamy w informacji przekazanej przez resort kierowany przez Siergieja Ławrowa (72 l.).

Na szczególne potraktowanie sprawy litewskiej blokady wskazuje nie tylko reakcja rosyjskiego MSZ i ultimatum, ale także wypowiedź samego rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa. Jak ten bowiem podkreślił - "ta sytuacja jest więcej niż poważna".

Ekspert wskazuje: Blokada Kaliningradu to kluczowy z nacisków na Rosję

Michał Marek, doktorant z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest ekspertem w sprawach wschodnich, zwraca jednak uwagę na trafność litewskiej decyzji. Agresywna postawa Kremla wobec blokady Obwodu Kaliningradzkiego wskazuje bowiem skuteczność tego nacisku na Rosję.

Rosjanie będą grozić atakiem nuklearnym, sankcjami itp. Bez zablokowania dostaw do obw. kaliningradzkiego i bez skutecznych sankcji uderzających w obywateli Rosji ciężko jednak liczyć na zmianę polityki Kremla - komentuje sprawę ekspert.

Sonda
Czy Ukraina ma powody do obaw?
Express Biedrzyckiej 15.06 (gen. Waldemar Skrzypczak, Krzysztof Gawkowski) Sedno Sprawy: Michał Woś