Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

Prace Sejmu

"Lex Tusk" w Dzienniku Ustaw. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

2023-05-30 19:21

Ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce opublikowano we wtorek popołudniu w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że przepisy znane powszechnie jako "lex Tusk" wejdą w życie w środę.

We wtorek przed godziną 18 ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wchodzi ona w życie z dniem następującym po ogłoszeniu, czyli w środę. Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce. Jednocześnie głowa państwa podkreśliła, że skieruje przepisy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Uchwalona przez rząd ustawa o powołaniu komisji ds. badania Rosyjskich wpływów w Polsce budzi duże kontrowersje.

W poniedziałkowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie toczy się bardzo poważna i żarliwa dyskusja dot. rosyjskich wpływów. "Jednocześnie mamy dramatyczną sytuację za naszą wschodnią granicą, mamy rosyjską agresję na Ukrainę, mamy wojnę, mamy wywołany tą wojną kryzys gospodarczy, energetyczny, mnóstwo negatywnych czynników" - powiedział Duda.

Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Sonda
Interesujesz się polityką?
EKG 2023: Adam Manikowski