Protest pod Sejmem

Lex Czarnek powraca! Protest pod Sejmem przeciw zmianom prawa oświatowego

2022-10-25 18:18

Do Sejmu trafiła po raz drugi nowelizacja prawa oświatowego. Pierwsze czytanie "lex Czarnek 2.0" ma się odbyć we wtorek, 25 października, po godz. 18, w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Godzinę przed rozpoczęciem posiedzenia pod Sejmem rozpoczął się protest przeciwników wprowadzenia zmian. Obawiają się oni, że nowelizacja osłabi autonomię szkół.

Lex Czarnek 2.0 w Sejmie

W ubiegły czwartek, 20 października nowy projekt nowelizacji prawa oświatowego, czyli "lex Czarnek 2.0", został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Podobnie jak pierwowzór, "wzmacnia rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności kuratora oświaty" – podaje gazeta.pl. To już drugie podejście ministra edukacji i nauki do nowelizacji ustawy, stąd nazwa 2.0. Poprzednią ustawę zawetował prezydent Andrzej Duda.

Pierwsze czytanie "lex Czarnek 2.0" ma się odbyć we wtorek, 25 października podczas rozpoczynającego się o godz. 18 posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Klub Koalicji Obywatelskiej zainicjował wcześniej wysłuchanie publiczne.

Protest pod Sejmem przeciwko nowelizacji prawa oświatowego

Po godz. 17 pod Sejmem rozpoczął się protest przeciwników zmian w ustawie prawo oświatowe zorganizowany m.in. przez koalicję Wolna Szkoła. - Ustawa Lex Czarnek 2.0 wprowadza do edukacji kontrolę, uderza w autonomię szkół i nauczycieli, a także w istocie odbiera decyzyjność rodzicom - napisali organizatorzy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Jak podkreślili, po wejściu w życie nowelizacji to kurator będzie decydować o tym, jakie organizacje będą mogły współpracować ze szkołą, a nauczyciele zostaną wykluczeni z procesu decydowania o zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne. Według organizatorów protestu "Lex Czarnek 2.0" to także "zamach na edukację domową" - "wymuszona rejonizacja, 21-dniowe okienko czasowe na przechodzenie na edukację domową, zakaz egzaminów online, egzaminy pod kontrolą kuratorium".

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Listen to "Czarnek o podręczniku HiT - mówi o nagonce! [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.