Wybory, głosowanie, urna wyborcza

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wybory 2023

Rejestracja komitetów wyborczych. Lewica czekała do ostatniej chwili

2023-09-06 18:11

Wybory 2023 już niebawem. W środę (6.09) o godz. 16 minął termin, do którego komitety wyborcze mogły zgłaszać listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów. Niepokój wyborców Lewicy mógł wzbudzić fakt, że jeszcze dziś nie miała ona złożonych list w połowie okręgów.

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego. Podpisy są weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko ich liczba, ale też czy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego.

Debata przedwyborcza Super Expressu i Polskiego Radia 24. Kiedy i gdzie oglądać?

Ponadto sprawdzane jest, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat; w przypadku kandydata na senatora - jest to 30 lat. Kandydować nie mogą m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.  Niektórzy czekali do ostatniej chwili z rejestracją list. Pojawiły się nawet głosy, że Lewica nie zdąży zarejestrować list. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Wykaz komitetów wyborczy jest dostępny na stronie PKW.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i stu senatorów na kolejną czteroletnią kadencję.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
Wieczorny Express - Marcin Wiącek
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają