apteka leki

i

Autor: Getty Images

Pacjenci szukają odpowiedników

Leki zdrożały nawet o 30 procent. Najgorzej mają alergicy

Drożyzna nęka nas na każdym kroku, a teraz dodatkowo dotknęła przewlekle chorych, w tym seniorów. Lekarstwa zdrożały w kwietniu średnio o ponad 9 proc. rok do roku, a niektóre, jak stosowana przez alergików Allegra, zdrożała o 30 proc.! – Z powodu wysokiej inflacji pacjenci coraz częściej pytają o tańsze zamienniki leków – opowiada Łukasz Pietrzak, farmaceuta z Warszawy.

Coraz wyższe kwoty na paragonach

Jeśli ktoś na paragonach z apteki widzi coraz wyższe stawki, nie jest w błędzie. O tym, jak obecnie kształtują się ceny leków dowiadujemy się z raportu serwisu gdziepolek.pl. Okazuje się, że w kwietniu tego roku leki zdrożały średnio o 9 proc. wobec kwietnia 2022 r. Najbardziej zdrożały leki nierefundowane, kupowane bez recepty - o 12 proc. Przykład? Pomagające w bezsenności tabletki Nasen są obecnie droższe o 3,8 proc. Z kolei popularna No-spa Max zdrożała przez rok o 19 proc., a stosowana przez alergików Allegra jest obecnie droższa aż o 30 proc.

Bezpłatne leki już od 70 roku życia. Rząd obniży granicę wieku we flagowym programie

Pacjenci szukają tańszych odpowiedników

Z raportu wynika też, że najmniej wzrosły ceny leków refundowanych (o 4 proc.). – Leki refundowane mają ceny regulowane, więc ich podwyżki nie pojawiają się szybko i nie są znaczące – tłumaczy nam Łukasz Pietrzak, farmaceuta z Warszawy. – Natomiast producenci pozostałych leków wprowadzili podwyżki i ten wzrost cen widać na paragonach. Kiedyś większość pacjentów kupowało lek, który był na recepcie, a odkąd mamy wysoką inflację, klienci pytają nas o tańsze zamienniki. Na szczęście jest coraz więcej odpowiedników leków, o ile lek nie należy do preparatów zagrożonych dostępnością – informuje Łukasz Pietrzak. ABR, WOŹ

A. NIEDZIELSKI: NASZA POLITYKA COVIDOWA BYŁA RACJONALNA
Sonda
Kupujesz leki i suplementy przez internet?
Listen on Spreaker.