Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express, Marcin Gadomski/Super Express

Były prezydent ujawnia

Kwaśniewski spotkał Wałęsę w toalecie. "Ciężko było zrobić..."

2023-05-16 19:14

Aleksander Kwaśniewski po latach wrócił do gestu pojednania z Lechem Wałęsą. Obaj panowie uścisnęli sobie dłoń w wyjątkowych okolicznościach, w Watykanie przed pogrzebem Jana Pawła II. Były prezydent w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" ujawnił, kto był świadkiem tego niecodziennego spotkania.

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wrócił do dawnych lat. W 2005 roku, kiedy był jeszcze prezydentem, zmarł Jan Paweł II. Kwaśniewski przyznał, że od samego początku chciał, by do Watykanu polecieli z nim oraz z jego żoną Lech i Danuta Wałęsowie. Tymczasem okazało się, że legenda "Solidarności" w ogóle nie chciał o tym słyszeć i do Włoch poleciał drugim samolotem. Ostatecznie obaj politycy i tak się spotkali, w bardzo nietypowych okolicznościach. - Tadeusz Mazowiecki to skomentował: "Boże, jakie piękne pojednanie, szkoda, że w takim miejscu" – myślał o tych toaletach. Na co ja mówię: "Panie premierze, dla pojednań nie ma złych miejsc, są wyłącznie dobre - wspominał po latach Aleksander Kwaśniewski. 

Były prezydent przyznał również, że powstało nawet pamiątkowe zdjęcie, ale przed aulą Pawła VI, ponieważ w toalecie ciężko by było je zrobić. - A ponieważ już rękę sobie uścisnęliśmy, to później byliśmy razem. Po wszystkim zjedliśmy razem jakiś posiłek w całkiem dobrej atmosferze i od tego czasu zaczęły się już nasze relacje układać rzeczywiście przyzwoicie - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

Politycy Od Kuchni - Lech Wałęsa

Quiz o Agacie Dudzie. Co wiesz o pierwszej damie?

Pytanie 1 z 12
Jak brzmi pełne imię i nazwisko aktualnej pierwszej damy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany