Pomysłodawcą i twórcą „Sensacji XX wieku” jest dziennikarz, a obecnie poseł KO Bogusław Wołoszański. Pierwszy odcinek serii został wyemitowany na antenie TVP we wrześniu 1983 roku i od razu zaskarbił sobie sympatię widzów! Wołoszański w ciekawy sposób popularyzował w nim historię ubiegłego stulecia, głównie z okresu II wojny światowej. Emisja w Telewizji Polskiej zakończyła się w 2005 roku, ale powróciła następnie na kanale „TVP Historia” wraz z „Encyklopedią II wojny światowej". W sierpniu 2023 roku programy Wołoszańskiego zostały zdjęte z anteny TVP Historia, po tym, gdy okazało się, że będzie startował w wyborach parlamentarnych z ramienia KO. Ale już 6 listopada tamtego roku cykl powrócił do TVP Historia.
Czy powstaną „Sensacje XXI wieku"?
Pasjonaci historii na pewno będą zadowoleni, bo jak się okazało dziennikarz planuje wznowić kultowy program w nieco nowszej odsłonie. – Już nawet nad tym pracuję, nad Sensacjami XXI wieku. Jeśli będzie chciało TVP wykorzystać, czemu nie? – mówi nam Bogusław Wołoszański. Tłumaczy, że nowe odcinki miałyby się opierać na historii XXI wieku. – Czytam książki o Afganistanie, o broni nuklearnej, tematem będzie też Ukraina – komentuje poseł KO Bogusław Wołoszański, autor „Sensacji XX wieku".
Bogusław Wołoszański pracował w TVP przez ponad 30 lat, zaczynał pracę od programów młodzieżowych, prowadził program rozrywkowy „Telewizyjny Ekran Młodych”. Wprowadził również programy „7 Dni Świat", „Raport" i „Encyklopedia II wojny światowej". Od 1976 roku był członkiem PZPR, a później tajnym współpracownikiem SB o pseudonimach „Ben” i „Rewo”. W 1985 musiał podpisać zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW, które jak tłumaczył umożliwiło mu pracę korespondenta w Londynie.