Marek Kuchciński

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Marek Kuchciński

O co chodzi?

Kuchciński rozpoczyna rządy w KPRM. Mówi o stworzeniu nowego zespołu

2022-10-17 12:27

Marek Kuchciński powrócił do wielkiej polityki. Były marszałek Sejmu objął stanowisko szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów w miejsce Michała Dworczyka. Oficjalnie ogłoszono to w środę, a mianował go sam prezydent Andrzej Duda. Teraz Marek Kuchciński zapowiedział już, że jednym z pierwszych jego celów jest powołanie specjalnego zespołu. Kto wejdzie w jego skład i czym owy zespół będzie się zajmować?

Marek Kuchciński zastąpił Michała Dworczyka na stanowisku szefa kancelarii premiera. – O moim odejściu zdecydowały względy osobiste – oświadczył ustępujący ze stanowiska polityk. Wiceszef klubu PiS i były marszałek Sejmu powrócił tym samym na najwyższe szczeble polskiej polityki. - Jest to osoba, która łączy kompetencje polityczne i zarządcze. To jest osoba, która w polityce jest długo, a z drugiej strony jest osobą kompromisową, która też ma duże zaplecze, jeżeli chodzi o zaplecze analityczne - mówił przed kilkoma dniami rzecznik rządu Piotr Müller. Awans ten, poza oczywistym prestiżem, wiąże się tak z większą gratyfikacją finansową.

Nowy zespół Kuchcińskiego

Nie minął tydzień, a Marek Kuchciński już zapowiedział utworzenie nowego zespołu. Szef KPRM w poniedziałek w mediach społecznościowych zapewnił, że "Kancelaria Premiera wciąż będzie pracowała bardzo intensywnie". - Zachowane zostanie bogactwo działań i inicjatyw - przekonywał. - Powstanie także zespół składający się z premiera, wicepremierów i szefa Kancelarii, aby jak najlepiej skoordynować wszystkie resorty i przeciwdziałać kryzysom - zapowiedział Kuchciński.

Przeszłość Marka Kuchcińskiego

Przypomnijmy: w przeszłości Marek Kuchciński był między innymi wiceprezesem PiS. Za rządów tej partii w latach 2005-2007, w czasie współpracy koalicyjnej tego ugrupowania z Samoobroną i LPR, był szefem klubu. Mówi się o nim, że należy do ludzi najbliższych prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Od 2001 r. Marek Kuchciński jest nieprzerwanie posłem. W kadencji 2011-2015 był wicemarszałkiem, a w latach 2015-2019 marszałkiem Sejmu.

Sonda
Czy Marek Kuchciński to odpowiednia osoba na stanowisku szefa kancelarii premiera?
Brejza: "Wygrałem w sądzie apelacyjnym z Jarosławem Kaczyńskim" [Express Biedrzyckiej]