Flaga Polski

i

Autor: pixabay Flaga Polski

Odpowiedź może zaskoczyć

Kto ma rację w sprawie pakietu migracyjnego: Unia Europejska czy polski rząd? Sondaż

2023-07-11 12:17

W ostatnich dniach na ustach wielu polityków i Polaków pojawia się temat migrantów, a zwłaszcza pakietu migracyjnego, zaproponowanego przez Unię Europejską. Zdania w tym temacie są wyjątkowo podzielone. Czyja propozycja względem polityki migracyjnej jest wg Polaków lepsza: rządu czy UE? Sondaż daje odpowiedź.

Unijny projekt rozporządzenia w sprawie migrantów wciąż się dopracowywany. Zakłada on „obowiązkową solidarność” dotyczącej relokacji, w ramach której każdy kraj członkowski powinien uczestniczyć we wspólnej polityce migracyjnej, a także wspierać państwa, w której przebywają migranci. O liczbie migrantów, tal samo jak o wysokości wkładów finansowych, decyduje Unia Europejska. Polski rząd zaś jest przeciwny pomysłom Unii i chce przeprowadzić w tej sprawie referendum.

W najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków, czy kto ich zdaniem ma rację w sprawie polityki migracyjnej. Większość, bo 43,7 proc., popiera pomysł Komisji Europejskiej. Mniej, bo 34,5 proc., popiera polski rząd. Z kolei 11,3 proc. uznało, że nikt nie ma racji, a 10,6 proc. nie ma zdania na ten temat.

Inne pytanie zadane w tym badaniu dotyczyło odniesienia się do stwierdzenia „Polska powinna ściągać do pracy w kraju obywateli państw spoza Unii Europejskiej”. 45,5 proc. respondentów nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a 39,6 proc. się z nim zgodziło. 14,9 proc. nie wyraziło zdania.

Jak widać, sprawa migrantów wciąż wzbudza w Polsce wiele skrajnych emocji, a zwolenników, jak i przeciwników polityki migracyjnej Unii Europejskiej jest niemal tyle samo. Zapowiada się trudny orzech do zgryzienia dla rodzimych polityków.

Sonda
Kto ma rację w sporze o politykę migracyjną?
Express Biedrzyckiej - Robert BIEDROŃ