Płock. Koronawirus w szkole podstawowej! Dzieci trafiły na kwarantannę

i

Autor: Coyot/cc0/Pixabay.com W prywatnej szkole podstawowej przy ul. Kilińskiego w Płocku wykryto koronawirusa, zdj. ilustracyjne

Koronawirus w szkołach. Ekspert: gdy rośnie zagrożenie, trzeba przejść na nauczanie zdalne

2020-10-09 7:12

Pandemia SARS-CoV-2 zbiera coraz większe śmiertelne żniwo. Tylko wczoraj z powodu COVID-19 zmarło 76 osób, a u 4280 kolejnych wykryto koronawirusa. Jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się zagrożenia są szkoły. Czy należy wprowadzić, przynajmniej dla części uczniów, nauczanie zdalne? Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uważa, że zamykanie szkół może być dobrym pomysłem, ale tylko tam, gdzie zagrożenie jest największe.

– W sierpniu, w ramach zespołu w Państwowej Akademii Nauk, przygotowaliśmy koncepcję, jak szkoły mogą działać jesienią, ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę, co będzie się działo. W zaleceniach sugerowaliśmy, że otwarcie szkół to dobry kierunek, ale trzeba zadbać o to, by nie dochodziło do rozprzestrzeniania wirusa w szkołach. Dzieci mogą przenosić wirusa do rodziców i do dziadków – opowiada Krzysztof Pyrć.

Zdaniem eksperta, twierdzenie, że dzieci są przyczyną obecnego rozwoju epidemii, jest uproszczeniem sytuacji. Przyczyn tego, co obserwujemy, jest wiele. Wróciliśmy do pracy, do normalnego życia, zagęściły się kontakty. Poza tym idzie jesień, są lepsze warunki do rozwoju wirusa: duża wilgotność i niższa temperatura. Do tego dochodzą czynniki społeczne - więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach i na krótszym dystansie od innych.

– Czy należy zamknąć szkoły? Do problemu trzeba podchodzić lokalnie. Tam, gdzie zagrożenie epidemiczne jest wysokie, czyli np. w powiatach objętych czerwoną strefą, w mojej ocenie należałoby przejść na nauczanie zdalne, aby uchronić całą populację. Tam, gdzie ryzyko jest niskie, być może należy pozwolić szkołom pracować, zachowując zasady, które zminimalizują ryzyko dla rodziców. Funkcjonowanie szkół ma gigantyczny wpływ na ekonomię, na to, czy rodzice mogą chodzić do pracy – uważa Krzysztof Pyrć.

Super Raport 08.10 (Goście: Jan Maria Jackowski - Senator PiS oraz prof. Ewa Marciniak - politolog z UW)
Nasi Partnerzy polecają