Konwencja PO i Nowoczesnej. Schetyna uderza w rząd PiS [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2018-09-08 13:08

Konwencja PO i Nowoczesnej. To był ważny dzień dla Koalicji Obywatelskiej, czyli połączonych sił Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. W sobotę Polacy poznali program koalicji na zbliżające się wybory samorządowe. „Polska ma przyszłość” i „Wszystko w Twoich rękach” to hasła wyborcze połączonych sił Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Koalicja zaprezentowała także główne punkty swojego programu wyborczego, tzw. sześcipaku Koalicji Obywatelskiej. Zapraszamy do zapoznania się z ZAPISEM RELACJI NA ŻYWO.

Wybory samorządowe 2018. W sobotę 8 września, punktualnie o godz. 10.30 rozpoczęła się konwencja wyborcza PO i Nowoczesnej, czyli Koalicji Obywatelskiej. Dołączyła do nich także Inicjatywa Polska z Barbarą Nowacką na czele. Politycy zaprezentowali swój program wyborczy składający się z sześciu punktów. Mówi on m.in. o walce ze smogiem, zakończenia chaosu w edukacji czy budowie orlików i „schetynówek”, czyli lokalnych dróg. Program obejmuje także wsparcie dla seniorów, darmowej komunikacji publicznej dla uczniów oraz koniec z dublowaniem obowiązków urzędów województwa i marszałkowskich – w regionie ma być jeden gospodarz samorządowy - Ta konwencja będzie zamknięciem długiego okresu wspólnej pracy wielu członków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej i innych organizacji, którzy przez ostatnie miesiące wypracowywali regionalne porozumienia. Dzięki tej pracy dzisiaj możemy powiedzieć, że Koalicja Obywatelska funkcjonuje w całej Polsce. Wspieramy, jako Koalicja również doskonałych kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w zbliżających się wyborach - zapowiada PO. Co z tego wynikło? Zapraszamy do zapoznania się z ZAPISEM RELACJI NA ŻYWO z konwencji:

Najnowsze wpisy zobaczycie na górze strony, odśwież stronę F5.

12.57 "Polska ma przyszłość", "Wszystko w Twoich rękach" to hasła wyborcze Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych, które odbedą się21 października 2018 roku. To już koniec konwencji wyborczej PO i .Nowoczesnej. 

12.55 Czołowi politycy i kandydaci na prezydentów Koalicji Obywatelskiej stają do wspólnego zdjęcia. Wśród osób zebranych na sali jest znany aktor Daniel Olbrychski 

12.53 - Z pewnością obronimy Warszawę, Poznań, Gdańsk, Szczecin czy Białystok przed rządami PiSu. Dziękuję, żę jesteśmy razem i walczymy o wolną Polskę – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wygramy! Wszystkim kandydatom życzę wygranej w pierwszej rundzie, przez nokaut - mówi do zebranych na sali

12.45 Truskolaski na początku swojego przemówienia zadaje kilka pytań premierowi Morawieckiemu . - Jest pan premierem wszystkich Polaków, czy tylko pomazańców z Nowogrodzkiej? - pyta. 

12.40 Czas na przemówienie kandydatki na prezydenta Słupska. Beata Chrzanowska mówi, że samorządy nie potrzebują gwiazd czy celebrytów, a ludzi działajacych dla miasta i jego mieszkańców. Samorządy nie mogą być trampoliną do politycznej kariery - zaznacza. Jej miejsce zajmuje prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, ubiegający się o kolejną kadencję.

12. 35 Wałęsa nie przebiera w słowach i punktuje parię Jarosława Kaczyńskiego. Mówi o instytucjach jakie władza na polecenie prezesa z Nowogrodzkiej chce wynieść z Gdańska. - Kiedy widzimy poczynania obecnej władzy, można odnieść wrażenie, że chcą kraju zniewolonego, pod jednym butem. Nie możemy na to pozwolić - grzmi Wałęsa - Pochodzę z Gdańska, miasta, które wiele preżyło i widziało. Jestesmy silni i możemy powiedzieć: "Nie boimy się pana, panie Kaczyński!". Widzę starych przyjaciół z ław poselskich, ale dziękuję też nowym przyjaciołom, że się zjednoczyliśmy. Samorządy to jest to miejsce, gdzie możemy powiedzieć, że chcemy budować nowoczesną Polskę.

12.33 Swoje przemówienie rozpoczyna Jarosław Wałęsa, kandydat na prezydenta Gdańska.

12.31 Kandydat do sejmiku podkarpackiego straszy faszyzmem. Nawała brunatna zaczyna się w Europie rozpędzać. Polska też będzie się musiała z tym zmierzyć. Jeżeli rządzący będą tolerować rozwój brunatnej siły, to możemy się obudzić w nieciekawej Polsce - mówi Antoni Pikul - Kiedy to faszystowskie g**no się do Polski dobierze to będziemy mogli powiedzieć: mówiliśmy! ale wy nic z tym nie zrobiliście. Dlatego trzeba krzyczeć i sprzeciwiać się polityce, jaką prowadzi nasze państwo - powiedział kandydat.

12.25 Nitras Czujemy symptomy pogarszających się relacji - mówi Nitras nawiązując do stosunków Polski i Unii Europejskiej. - Dzisiaj ludzie w Szczecinie niechętnie patrzą na tych, którzy próbują pogorszyć te relacje. (...) Nikt nie potrzebuje dzisiaj Polski warczącej. (...) 21 października wszyscy pójdziemy na wybory i pokażemy, żę Polska jest otwarta, demokratyczna i nowoczesna - kończy. Jego miejsce zajmuje Antoni Pikul, kandydat PO do sejmiku podkarpackiego

12.18 - Pozdrawiam Państwa ze Szczecina - zaczyna Sławomir Nitras, kandydat na prezydenta Szczecina, który właśnie pojawił się na scenie. 

12.15  - My dzisiaj łączymy ludzi, to samorządy dobrze zmieniają społeczności lokalne. Powinniśmy w dalszym ciągu inwestować w infrastrukturę społeczną, ale dzisiaj największym wyzwaniem powinna być inwestycja w sprawy społeczne, to powinna być kadencja spraw społecznych - przemawia Sutryk. - My samorządowcy powinniśmy służyć i stwarzać warunki brzegowe do budowania naszych lokalnych ojczyzn - dodaje na zakończenie. 

12.07 Przyszedł czas na kandydata na prezydenta Wrocławia, Jakub Sutryk.- To miasto wybitnych prezydentów - zaczyna. 

12.05 - Chciałbym w Toruniu wprowadzić nasz postulat z Sejmu, czyli dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do pracy oraz porpawić infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych - powiedział z kolei Jakub Hartwich - PiS nie spełnił naszych postulatów, upokorzył nas - kończy swoje wystąpienie. 

12.01 Na telebimie możemy zobaczyć film z protestów niepełnosprawnych w sejmie. Na scenę wjeżdżająniepełnosprawni Jakub Hartwich i Adrian Glinka ,któzy wystartują w wyborach samorządowych. - Jesteśmy tu po to, żeby osoby takie jak my w końcu zostały zauważone - mówi Adam Glinka, kandydat do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego - Będę walczył o róność, żeby miały godne życie. eby takie osoby jak ja nie miały pod górkę. Żeby jużwiecej nie powtózyły się takie protesty jak ten w sejmie - końćzy i dostaje owacje na stojaco od osób zebranych na sali. 

11.58 Trzaskowksi zapowiada wygraną w październikowych wyborach w Warszawie. - Warszawa naprawdę będzie dla wszystkich - mówi na zakońćzenie swojego wystąpienia - Chciałem wszystkich prosić o wsparcie. Te wybory będą miały znaczenie fundamentalne - kończy.

11.53  - Są takie dzielnice gdzie nie ma utwardzonych dróg, są takie miejsca gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej, gdzie nie ma oświetlenia (...) - kontynuuje Trzaskowski i zapowiada budowę miasta "na miarę jego aspiracji". - Warszawa musi pamiętać o przeszłości, ale przede wszystkim musi iść wprzód. To nie może być tylko miasto pomników - podkreśla. Mówi także o tym, że Warszawę stać na edukację na poziomie Sztokholmu i opiekę zdrowotną na poziomie Wiednia. - Coś z Sofii też się znajdzie - mówi wbijająć szpilkę swojemu kontrakandytatowi z PiS.

11.51 - Warszawa dla wszystkich, to jest niesłychanie istotne. Nikogo nie chcemy wykluczać (..) W stolicy nie będzie miejsca tylko na jedno: na faszyzm, rasizm i ksenofobię - mói Trzaskowski. - Innej Warszawy po prostu sobie nie wyobrażam - dodaje. 

11.49 - Warszawa jest miastem sukcesu - przekonuje kandydat PO na prezydenta stolicy.

11.47 Nowacka wywołuje Trzaskowskiego. - Tacy ludzie, jak Rafał Trzaskowski, są Warszawie i Polsce potrzebni - mówi Barbara Nowacka. Kandydat na prezydenta Warszawy pojawia się na scenie i przedstawia swoje wizję stolicy. 

11.40  Chcemy budować przyszłość Europy z Paryżem i Brukselą, czy z Ankarą i Moskwą? - pyta Barbara Nowacka. - Czy chcemy, by Polska miała oblicze "misiewiczów" czy otwartych i kompetentnych samorządowców? - dodaje. Mówi także o zapewnieniu kobietom gabinetów ginekologicznych i o koniecznej dostępność in vitro. Porusza wątek równości płac, realizację lokalnych inwestycji i wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci. - 21 października wszyscy idziemy na wyboru - apeluje. Na koniec dodaje, że wierzy, że w Polsce wreszcie będzie przepięknie i wreszcie będzie normalnie.

11.35 - Będziemy walczyć o Polskę, która nikogo nie wyklucza i która jest zawsze po stronie wolności, równości i sprawiedliwości - zapowiada - To co robimy jest bardzo ważne. Musimy zatrzymać skrajne szaleństwo skrajnej prawicy, musimy zapewnić, że wybory będą wolne. Sądy muszą być wolne, szkoła musi być wolna od indoktrynacji - przypomina i stwierdza, że wolność sumienia, wyznania i świeckość państwa "muszą być praktyką, a nie tylko teorią - dodaje. Ludzie na sali i Nowacka skandują „Wolne sądy! Wolne sądy!”. Szefowa Inicjatywy Polskiej uderza w kościół i straszy „brunatną falą” - Polska na szczęście jeszcze nie jest dyktaturą jak Turcja i Rosja – kontynuuje Nowacka.

11.32 - Stawka tych wyborów jest wysoka. Stawką jest Polska - mówi na zakończenie Lubnauer. Na mównicę wchodzi teraz Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polskiej.

11.29 - Te wybory wygrają kobiety - przekonuje Lubnauer. - Ich głos słyszę na każdym spotkaniu, a są ich dziesiątki - twierdzi. - Ten rząd obalą kobiety - dodaje przewodnicząca Nowoczesnej. Nawiązała także do protestu kobiet. - Wygrałyśmy podczas czarnych protestów. Dziś znów jest to możliwe, pierwszy krok już zrobiliśmy (...) Jeśli się zmobilizujemy, będzie wielka zmiana, której już nikt nie powstrzyma - przekonuje.

11.28 - PiS zbliża się do naszych domów, zagląda za firanki. Oni chcą pouczać Polki i Polaków jak żyć. Nie ma na to naszej zgody - stwierdza Lubnauer.

11. 25 Na scenę wkroczyła szefowa .Nowoczesnej

11.22 Schetyna zapowiada dokończenie programu „schetynówek” i orlików. Zapowiedział także koniec „dublowania” urzędów wojewody i marszałka województwa.

11.20 – PiS jet największym lobbystą Putina w UE i w polskiej polityce energetycznej – grzmi z mównicy Schetyna. - Pod rządami tej partii w 2017 roku import śmieci wzrósł o 135 procent. Pis zrobił z Polski śmietnik świata – mówi.

11.12 Schetyna przedstawił 6 zobowiązań Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe 2018. Pierwszym punktem jest „szkoła równych szans”. - Nie wszystkich stać na korepetycje - Lider Po obiecuje, że skończą się ciężkie tornistry dla uczniów, a nauczyciele dostaną podwyżki. Drugim rozwiązaniem jest bezpłatna komunikacja publiczna dla dzieci uczących się. Kolejna obietnica to poprawienie jakości życia seniorów. Następnymi obietnicami są walka ze smogiem i powstrzymanie sprowadzania śmieci do Polski

11.09 Początek przemówienia Grzegorza Schetyny to seria zarzutów pod adresem partii rządzącej. Zarzuca im m.in. „wzięcie milionów” oraz skłócenie Polski z Unią Europejską. Jednocześnie Schetyna ogłosił dołączenie do koalicji Barbary Nowackiej. Ludzie ze środowiska Nowackiej znajdą się na listach w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

11.05 Szef PO straszy zniszczeniem samorządów przez PiS

11.04 Głos zabrał Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. - To nie będa zwykłe wybory. (...) To bedzie wybór zasadniczy: czy jestesmy w Europie czy nie (...). Od dziś każdego dnia bez wytchnienia będziemy walczyć o Polskę, o Polskę wolną, bez pogardy (…), w którym matka niepełnosprawnego dziecka traktowana jest z uznaniem i szacunkiem, w której władza służy obywatelowi, gdzie wszyscy są równi (…) - mówi przewodniczący PO - Ludzi trzeba szanować Silny samorząd i silny rząd centralny dają silne państwo i to jest nasz cel - podkreśla

10. 50 Przemawia Andrzej Halicki. "Dzień dobry kochani. Witam was bardzo serdecznie a szczególnie jedną osobe. Wśród nas jest Barbara Nowacka! Kolaicja jest coraz silniejsza!" - powiedział

10.45 Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i inni czołowi politycy Koalicji Obywatelskiej są już na sali