Kontrole graniczne z Niemcami i Litwą powracają na 30 dni. Jest decyzja Polski

2025-07-03 20:12

Od 7 lipca na 30 dni wracają kontrole na granicy Polski z Niemcami i Litwą. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), a stosowne rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Decyzja ta ma na celu zredukowanie niekontrolowanych przepływów migrantów. Co to oznacza dla podróżujących? Tak się składa, że mamy sezon wakacyjny w pełni i wielu Polaków wyjeżdża na Litwę czy do Niemiec.

 Wracają kontrole graniczne Polska-Niemcy i Polska-Litwa

i

Autor: Shutterstock (2), Art Service/Super Express

Kontrole graniczne przywrócone – rozporządzenie MSWiA wchodzi w życie

Już w Dzienniku Ustaw rozporządzenie o czasowym przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, od 7 lipca do 5 sierpnia na granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Litewską przywrócona zostanie kontrola graniczna osób. Na granicy polsko-niemieckiej działać będzie 52, a na granicy polsko-litewskiej 13 przejść granicznych. Jak wyjaśnił szef rządu, Donald Tusk, tymczasowe przywrócenie kontroli na tych granicach jest konieczne, by zredukować niekontrolowane przepływy migrantów. Zakres kontroli ma być dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z „wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją”.

Uzasadnienie decyzji – analiza sytuacji migracyjnej

W uzasadnieniu do rozporządzenia podano, że potrzeba przywrócenia kontroli wynika z analizy sytuacji migracyjnej. Z danych MSWiA wynika, że od 1 stycznia do 29 czerwca 2025 r. na odcinku granicy polsko-białoruskiej zanotowano 15 022 próby jej nielegalnego przekroczenia. Z tej liczby ok. 5 proc. osób pokonało barierę lub w innym miejscu przekroczyło granicę i nie zostało ujętych bezpośrednio na linii granicy państwowej. Resort podkreśla, że presja na granicę polsko-białoruską zmalała, ale wzrosła na Litwie i Łotwie. Według MSWiA służby litewskie odnotowały ponad trzykrotny wzrost presji migracyjnej, a służby łotewskie – ponad dwukrotny. To zaś przekłada się na wzrost liczby cudzoziemców zatrzymywanych na granicy Polski z Litwą. W tym roku, do 29 czerwca, polska Straż Graniczna zatrzymała tam 412 cudzoziemców – to liczba zbliżona do zatrzymanych w całym zeszłym roku (432).

Granica polsko-niemiecka – główne kierunki nielegalnej migracji

Na granicy polsko-niemieckiej od 1 stycznia do 29 czerwca br. zanotowano ponad 4,6 tys. nielegalnych wjazdów do Republiki Federalnej Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy (ok. 40 proc.). Pozostałe osoby pochodziły m.in. z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii. Według danych MSWiA ponad 850 migrantów, którzy w tym roku nielegalnie wjeżdżali z Polski do Niemiec, to osoby z historią podróży przez Białoruś. Resort zaznaczył, że tymczasowa kontrola graniczna na polsko-niemieckim odcinku jest również podyktowana potrzebą dokonywania weryfikacji prawnych przesłanek warunkujących ewentualne przyjęcie migrantów od strony niemieckiej.

Szczególnie istotna jest praktyka stosowania prawa azylowego, obrana przez stronę niemiecką od 8 maja 2025 r., polegająca na nieprzyjmowaniu wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców, którzy przybyli na terytorium Niemiec z innego państwa członkowskiego, a następnie stosowaniu wobec tych osób odmów wjazdu.

Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską w październiku 2023 r., celem miało być powstrzymanie nielegalnej migracji. Zgodnie z obowiązującym prawem ta kontrola powinna skończyć się we wrześniu. Premier powiedział we wtorek, że doszły do niego informacje o tym, że Niemcy zdecydowały się ją przedłużyć.

Ściślejsza kontrola skutkuje zwiększoną liczbą zawracanych do Polski migrantów próbujących przekroczyć granicę mimo niespełniania warunków wjazdu i pobytu w RFN.

Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza. Członkowie tego ruchu deklarują, że „pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć”.

Wzmożonych działań rządu w związku z sytuacją na granicy domagali się również politycy opozycji.

     

Polityka SE Google News
QUIZ. Karol Nawrocki nowym prezydentem Polski! Co o nim wiesz?
Pytanie 1 z 10
W którym roku urodził się Karol Nawrocki?
POLACY BOJĄ SIĘ MIGRANTÓW. LUDZIE PRZEJRZELI NA OCZY! TUSKOWI SPADA POPARCIE! - KOMENTERY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki