Jarosław Kaczyński

i

Autor: DOMIN/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS w radiu Łódź

Koniec dyplomacji! Kaczyński wprost o Tusku i jego partii. "Zjawisko skrajnie szkodliwe" dla Polski

2022-10-17 10:02

W weekend Jarosław Kaczyński kontynuował swój objazd po Polsce, goszcząc w Sieradzu i Pabianicach. Mówił tam m.in. o tym, że "mamy w Polsce partię niemiecką", jednak w kontekście tym nie użył nazwiska Donalda Tuska. Sytuacja ta uległa zmianie już w poniedziałkowy poranek, 17 października, kiedy to Jarosław Kaczyński gościł w Radiu Łódź. W rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim prezes PiS nie gryzł się już w język i wprost ostro zaatakował rywala.

Spotkanie prezesa PiS w Sieradzu i Pabianicach

W trakcie spotkania w Sieradzu Jarosław Kaczyński ocenił, że w Niemczech funkcjonuje myślenie o Polsce jako kraju, który powinien być podporządkowany Berlinowi. Przywołał na poparcie tej tezy książkę "Mitteleuropa”, w której opisano koncepcję Europy Środkowej z Polską jako państwem zależnym od Niemiec. – Ten sposób myślenia o Polsce niestety w Niemczech w niemałej mierze funkcjonuje – stwierdził prezes PiS. Dodał, że taką postawę Berlin prezentuje też w sprawie reparacji wojennych. – Oni często nie wytrzymują nerwowo i często jest to stawiane wprost. Jeżeli były szef kontrwywiadu w Niemczech mówi, że Polska zmodernizowała się (…) za niemieckie pieniądze, to oczywiście opowiada bzdury, bo udział tych niemieckich pieniędzy modernizacji był udziałem bardzo skromnym – przekonywał.

W Pabianicach prezes mówił m.in. o inflacji. Jak zdradził, w walce z inflacją rząd nie zamierza ograniczać wynagrodzeń i podkreślił, że wzrost inflacji będzie opanowany, ale nie przez ograniczenie wzrostu płac. – Siła nabywcza też byłaby niższa, w związku z czym nakręcałoby się bezrobocie i wszystkie związane z tym konsekwencje. Wychodzilibyśmy z tego kilka lat. Lepiej już, gdy jest jak jest, chociaż nikt się z tego nie cieszy. To jednak najłagodniejsza polityka dla społeczeństwa, jaką można prowadzić. Innego wyjścia nie ma – dodał. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, gdzie błędnie wypowiedział nazwę londyńskiego lotniska Heathrow, co mocno rozbawiło jego przeciwników. Ponadto w trakcie spotkania stwierdził, że "mamy w Polsce partię niemiecką". Polityk sporo wspominał też o Donaldzie Tusku, jednak nie użył on wówczas jego nazwiska.

Jarosław Kaczyński w Radiu Łódź

W poniedziałkowy poranek, 17 października prezes PiS gościł w Radiu Łódź, gdzie rozmowę przeprowadzał z nim Sławomir Jastrzębowski. Dopytywany o swoje słowa o "partii niemieckiej", sprecyzował, że nawiązywał on do historii Polski oraz, że chodzi o okres monarchii elekcyjnej, "ale także przykłady wcześniejsze". - To jest zła część naszej historii, że są formacje polityczne, oczywiście to nie chodzi o partie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, kiedyś mówiono o tym, że to są stronnictwa, które odwołują się do wsparcia jakichś sił zewnętrznych i przynajmniej w dużej mierze wykazują wobec tych sił daleko idącą lojalność - tłumaczył. Następnie jednak wprost postanowił uderzyć w swojego głównego politycznego oponenta - Donalda Tuska. - Mamy dziś znów to zjawisko i to jest zjawisko skrajnie szkodliwe, a jego reprezentacją najpełniejszą jest KO, a w szczególności – tu już użyje nazwiska – po prostu Donald Tusk - stwierdził.

Kaczyński o reforma sądownictwa

Jarosław Kaczyński w wywiadzie odniósł się także do kwestii reformy sądownictwa w Polsce. - Trzeba mieć tutaj bardzo dużo determinacji i trzeba liczyć też na zmianę, która odnosi się do tej wojny z Polską, gdzie sądy, praworządność są zwykłym pretekstem, niczym więcej - powiedział, odnosząc się tym samym do sporu z Komisją Europejską ws. praworządności. - Reforma sądów jest absolutnie konieczna, to co dzieje się dzisiaj w sądach, to jest po prostu jeden gigantyczny skandal. To nie oznacza, że każdy sędzia jest zły i każdy wyrok jest skandaliczny, ale tych wyroków skandalicznych jest naprawdę bardzo wiele i przede wszystkim działa już, można powiedzieć, systemowo nierówność obywateli wobec prawa - przekonywał. - Ci, którzy są jakoś eksponowani, oczywiście nie ci z naszej strony, tylko ci z tej przeciwnej, w gruncie rzeczy mają zapewnioną już nie amnestię, tylko abolicję stałą. Natomiast inni obywatele odpowiadają na zwykłych zasadach, ale do tego dochodzi jeszcze jakaś niezwykła życzliwość sądów wobec przestępców, także tych najgorszych - zakończył.

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński powinien już przejść na emeryturę?
Raport Złotorowicza - Politolog jasno o końcu prezesa Kaczyńskiego na czele PiS

Nadchodzi POTĘŻNY KRYZYS? Prezydent Poznania ostrzega!

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "To będzie potężny kryzys gospdarczy, do którego doprowadziły rządy PiS - Jacek Jaśkowiak. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany