Władysław Kosiniak-Kamysz

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS

Burza w sieci

Konflikt w PSL. Kosiniak-Kamysz ruga wicemarszałka

2023-01-21 11:41

Władysław Kosiniak-Kamysz o wpisie wicemarszałka woj. lubuskiego dotyczącego reparacji wojennych: Było to kompletnie niepotrzebne; nie ma miejsca w przestrzeni publicznej na takie błędne, głupie wypowiedzi, trzeba to skasować i przeprosić, że się ktoś pomylił. Zobacz, o co dokładnie chodzi i czy mamy konflikt w PSL?

Reparacje wojenne

1 września 2022 r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Przygotował go działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Arkadiusz Mularczyk. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Gazetalubuska.pl kilka dni temu opisała sprawę Łukasza Poryckiego, wicemarszałka lubuskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zamieścił na Twitterze komentarz do postu wiceministra spraw zagranicznych Arkadiusza Mularczyka. Jak informowała gazeta, polityk ludowców w serwisie społecznościowym umieścił komentarz: "Będzie czym w kominku palić", pod postem ministra Mularczyka, który poinformował, że skrócone wersje raportu o reparacjach obiegną wkrótce cały świat. "Na fotografii widać egzemplarze raportu z wymownym zdjęciem płonącej wieży Zamku Królewskiego, zbombardowanego przez Niemców podczas II Wojny Światowej" - czytamy.

Konflikt w PSL?

Kosiniak-Kamysz pytany w RMF FM o wpis Poryckiego podkreślił, że to nie jest żadne oficjalne stanowisko PSL. "To prywatne zdanie, kompletnie niepotrzebne i powinno zniknąć z internetu" - mówił.

Dopytywany o to, czy nakaże Poryckiemu usunięcie wpisu, szef ludowców powiedział: "Trzeba szybko zastosować i posłuchać dzisiejszej rozmowy, i już nawet żadne rozmowy indywidualne nie są wtedy potrzebne". Myślę, że ten sygnał, który daję teraz, że nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dzisiaj na takie błędne, głupie wypowiedzi, wystarczy; "trzeba to po prostu skasować, przeprosić, że się ktoś pomylił" - dodał.

Sonda
Czy uważasz, że Niemcy dalej są winne Polsce odszkodowanie za II Wojnę Światową?
Politycy od Kuchni - Robert Biedroń