Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

i

Autor: Mateusz Grochocki/East News Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Konferencja premiera i ministra zdrowia. Zniesienie obostrzeń na wakacje. Sprawdź nowe limity

2021-06-10 15:15

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przyniosła dobre wiadomości. Rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem na okres wakacji. Pierwsza część zmian wchodzi w życie 13 czerwca, kolejne 26 czerwca. Więcej osób będzie mogło przebywać m.in. w hotelach, kościołach czy brać udział w koncertach, targach i konferencjach. - W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica na EURO 2020 - zapowiedział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Sprawdź nowe limity.

Rząd luzuje obostrzenia na wakacje

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego potwierdziła, że rządzący zdecydowali się na dalsze luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Rząd przedstawił plan łagodzenia restrykcji na okres wakacji.

Nie przegap: Pożegnanie z AstrąZeneką? Na razie rząd wstrzymuje jej stosowanie w Polsce

Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord - ponad 620 tys. szczepień dziennie - mówił premier podczas konferencji.

Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny. W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica na EURO 2020 - dodał szef rządu.

Nowe limity m.in. w hotelach

Rząd wprowadza większe limity m.in. w hotelach, kinach, teatrach czy kościołach. Do nowych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Część zmian wchodzi w życie od 13 czerwca, kolejna pula zmian będzie obowiązywać od 26 czerwca.

Od 13 czerwca zwiększony zostanie limit wiernych w kościołach - maksymalnie 50 proc. obłożenia. Dozwolona zostaje również sprzedaż i spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Większość zmian w limitach wprowadzonych zostanie od 26 czerwca:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Sonda
Czy uważasz, że wkrótce dzięki szczepieniom wrócimy do normalności sprzed pandemii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają