Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

i

Autor: Mateusz Grochocki/East News Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Konferencja premiera i ministra zdrowia. Zniesienie obostrzeń na wakacje. Sprawdź nowe limity

2021-06-10 15:15

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przyniosła dobre wiadomości. Rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem na okres wakacji. Pierwsza część zmian wchodzi w życie 13 czerwca, kolejne 26 czerwca. Więcej osób będzie mogło przebywać m.in. w hotelach, kościołach czy brać udział w koncertach, targach i konferencjach. - W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica na EURO 2020 - zapowiedział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Sprawdź nowe limity.

Rząd luzuje obostrzenia na wakacje

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego potwierdziła, że rządzący zdecydowali się na dalsze luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Rząd przedstawił plan łagodzenia restrykcji na okres wakacji.

Nie przegap: Pożegnanie z AstrąZeneką? Na razie rząd wstrzymuje jej stosowanie w Polsce

Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord - ponad 620 tys. szczepień dziennie - mówił premier podczas konferencji.

Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny. W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica na EURO 2020 - dodał szef rządu.

Nowe limity m.in. w hotelach

Rząd wprowadza większe limity m.in. w hotelach, kinach, teatrach czy kościołach. Do nowych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Część zmian wchodzi w życie od 13 czerwca, kolejna pula zmian będzie obowiązywać od 26 czerwca.

Od 13 czerwca zwiększony zostanie limit wiernych w kościołach - maksymalnie 50 proc. obłożenia. Dozwolona zostaje również sprzedaż i spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Większość zmian w limitach wprowadzonych zostanie od 26 czerwca:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Sonda
Czy uważasz, że wkrótce dzięki szczepieniom wrócimy do normalności sprzed pandemii?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany