Adam Niedzielski, Waldemar Kraska

i

Autor: Piotr Molecki/East News Adam Niedzielski, Waldemar Kraska

Konferencja ministra zdrowia. Nowe obostrzenia! Obowiązkowe szczepienia i piąta fala! [ZAPIS RELACJI]

2021-12-07 13:43

We wtorek (7 grudnia) o godzinie 13 rozpocznie się konferencja prasowa, w której wezmą udział: Adam Niedzielski, Waldemar Kraska i Krzysztof Saczka. W jej trakcie dowiemy się najpewniej, jakie nowe obostrzenia będą obowiązywać w czasie świąt Bożego Narodzenia. Czy potwierdzą się wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia (np. o obowiązkowych szczepieniach)? Co dokładnie ogłosi minister zdrowia na konferencji 7 grudnia o godz. 13? Śledźcie z nami naszą relację na żywo z tego wydarzenia!

Konferencja ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, dotycząca nowych obostrzeń jest zaplanowana na 7 grudnia 2021. Jej początek zaplanowano na godzinę 13. To wówczas mamy poznać szczegóły dotyczące nowych obostrzeń w Polsce, które rząd planuje wprowadzić m.in. okres świąt. Na razie możemy tylko przypuszczać, co nowego planuje wprowadzić rząd. Rozważane są różne scenariusze: obowiązkowe szczepienia, ograniczenia przemieszczania się, zwiększone limity, itp. - Takie decyzje najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj (7 grudnia 2021 - przyp. red.) zostaną ogłoszone. Jeżeli nie dzisiaj, to jutro. Szczegółów nie chciałbym przekazywać, natomiast to będą decyzje głównie związane z ograniczeniami, zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną – mówił Piotr Müller w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Kwadransie politycznym” TVP1. Co dokładnie postanowił rząd? Śledźcie z nami relację, w której na bieżąco będziemy was informować o nowych obostrzeniach na święta.

W galerii poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z dotychczasowych konferencji ministra zdrowia

ABY AKTUALIZOWAĆ ODŚWIEŻ STRONĘ LUB WCIŚNIJ F5

13:44 Na tym minister zdrowia zakończył swoje wystąpienie. Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

13:41 Niedzielski dotrzymał słowa i z brukselskiego korytarza ponownie połączył się z dziennikarzami. Niestety, po spotkaniu z innymi ministrami zdrowia nie był optymistycznie nastawiony do perspektywy szybkiego zakończenia pandemii. Oceniając dzisiejsze spotkanie dodał, że Europa jest obecnie epicentrum zachorowań, co wymaga wypracowania wspólnych elementów reagowania.

Nie ma jeszcze stanowiska jednolitego w kwestii certyfikatu szczepień (paszportów covidowych), ale sądzi on, że kompromis w tej sprawie zostanie osiągnięty.

13:37 - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - mówił wcześniej szef MZ. - Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał. - Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - zakończył ten wątek.

13:34 Tak wyglądała wtorkowa konferencja, ze zdalnym udziałem ministra zdrowia:

13:32 Na tym konferencja się zakończyła. Istnieje jednak szansa, że na pytania dziennikarzy zdecyduje się jeszcze odpowiedzieć Adam Niedzielski, ale po tym, jak zakończy swoje spotkanie w Brukseli.

13:29 Kraska jest jeszcze podkreślił, że jeśli przedsiębiorcy będą chcieli zwiększyć limit, będą zmuszeni do weryfikacji certyfikatów covidowych.

Co z przedszkolami i żłobkami? Jak się okazuje, te mają być otwarte.

Wciąż istnieje szansa, że pracodawcy będą mogli sprawdzać swoich pracowników pod względem zaszczepienia. Prace nad tą ustawą wciąż trwają.

13:26 Odpowiadając na pytania dziennikarzy Kraska dodał, że termin 1 marca nie jest jeszcze 100% pewny, ale rząd chce dać czas wszystkim osobom ze wskazanych grup do dobrowolnego zaszczepienia się.

Ważne! W przypadku, w którym ktoś zaszczepił się dwiema dawkami, a nie zdecyduje się na trzecią, to jego paszport covidowy NIE ZOSTANIE PRZEDŁUŻONY!

13:22 Tak mówił minister Niedzielski:

13:16 Jak wylicza Kraska, od 15 grudnia:

- zmniejszone do 30% limity m.in. w restauracjach, barach, hotelach, kinach (tam zakaz konsumpcji), świątyniach (gdzie zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę)

- zamknięte dyskoteki, kluby i obiekty taneczne

- 31/1 stycznia lokale maksymalnie mogą przyjąć 100 osób

- 75% w komunikacji miejskiej

- nowe zasady wjazdu do Polski, konieczność testu

- nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia (szkoły podstawowe, średnie)

- obowiązkowe szczepienia od 1 marca wybranych grup zawodowych

- obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy

13:13 W tym okresie mają być również wprowadzone ograniczenia dla możliwości prowadzenia wszelkiego rodzaju klubów (poza Sylwestrem). Teraz głos zabiera Waldemar Kraska, który ma bardziej szczegółowo przedstawić nowe zasady.

13:11 Niedzielski zdradził, że w miejscach, w których do tej pory mogło przebywać 50% ludzi, teraz limit ten będzie wynosił 30%. Co więcej, właściciel danego miejsca ma obowiązek sprawdzania certyfikacji.

WAŻNE! Od 20 do 23 grudnia, a następnie okres pośwuąteczno-noworoczny (do 10 stycznia 2022 roku) - wszyscy uczniowie będą się uczyć zdalnie!

13:09 Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych od 1 marca! Będą to medycy, nauczyciele oraz służby mundurowe!

- Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na COVID-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac - mówił ponadto.

13:06 Niedzielski zdradził, że na forum europejskich ministrów zdrowia wariant Omikron został uznany za bardzo groźny. Co więcej, z jego powodu powinniśmy być przygotowani na piątą falę pandemii!

13:04 Minister rozpoczął od podsumowania. Według niego wprowadzone tydzień temu obostrzenia działają, co pozwala wydajnie funkcjonować służbie zdrowia. Nowa mutacja omikron wymusza jednak kolejne działania. Dodał, że choć liczba zakażeń jest dość stabilna, to jednak widać bardzo duże różnice pomiędzy niektórymi województwami.

13:01 Konferencja zaczyna się punktualnie! Zaczyna Adam Niedzielski! Warto odnotować, że występuje on na konferencji w formie zdalnej.

12:57 Mający uczestniczyć w konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił natomiast w TVP Info, że „te uzgodnienia jeszcze są dyskutowane, jaki mają mieć ostateczny kształt”. Kraska dopytywany o to, czy obostrzenia będą ogólnokrajowe, czy powiatowe, stwierdził: „Myślę, że pewne zasady będą obowiązywały w całym kraju”. Pytany o to, czy osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 z nowych zasad epidemicznych będą wyłączone, powiedział: „Tak jak wczoraj mówił premier Mateusz Morawiecki – musimy preferować te osoby, które są zaszczepione, to także będzie powodowało to, żeby zachęcić te osoby, które się jeszcze wahają".

12:46 Tymczasem doktor nauk medycznych Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze poinformował TVN24, że zapowiedziane zmiany w obostrzeniach nie były konsultowane z członkami Rady. - Nikt z nami nie rozmawiał w sprawie zmian w obostrzeniach, które zostały zapowiedziane. Coś będzie pewnie zaostrzone, żeby nie było, że nic się nie zrobiło (...) Nie spodziewam się takiego przełomu, który przywróciłby nas na tory racjonalności - stwierdził.

12:37 Tymczasem posłanka PO alarmuje, że obostrzenia mogą dotknąć również szkół. Z całą pewnością nie wszystkim rodzicom się to spodoba:

12:13 Przypomnijmy, że od 1 grudnia 2021 obowiązują w Polsce nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z wariantem koronawirusa omikron. Aktualne obostrzenia dotyczą zmniejszenia liczby osób w restauracjach, kinach, kościołach, siłowniach, a także na imprezach: weselach, konferencjach, itd. Pełna lista w materiale: Konferencja ministra zdrowia: Nowe obostrzenia. Lista. Zgodnie z zapowiedziami, mają one obowiązywać do 17 grudnia 2021.

11:52 Wprowadzenie obostrzeń na święta Bożego Narodzenia 2021 zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - Przedstawimy "drugi pakiet" zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - ogłosił premier na poniedziałkowej konferencji prasowej. 

11:30 Witajcie. Już o 13 mamy poznać odpowiedzi na nurtujące Polaków pytanie, dotyczące nowych obostrzeń. Jak wynika z informacji "Wydarzeń" w Polsacie, wśród nowych obostrzeń mają się znaleźć obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych: służby zdrowia, pracowników DPS-ów, wojska, a może nawet i nauczycieli.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają