Sejm

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Wybory do sejmu w 2023 roku

Badanie "Super Expressu"

Konfederacja dogania Trzecią Drogę. Najnowszy sondaż!

2024-04-19 15:58

Instytut Badań Pollster zapytał Polaków na zlecenie „Super Expressu”, na kogo oddaliby głos w wyborach do Sejmu. Okazuje się, że na podium od dawna nic się nie zmienia, bo zajmują go: Zjednoczona Prawica, KO i Trzecia Droga. – Sytuacja jest patowa i trudno się dziwić. Polacy nie odczuli korzyści z rządów koalicji 15 października – komentuje politolog, prof. Kazimierz Kik.

Sondaż wyborczy "Super Expressu"

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, na kogo oddałbyś głos? Takie pytanie usłyszeli ankietowani przez Instytut Badań Pollster w dniach 18-19 kwietnia 2024 r. Okazuje się, że najwięcej wyborców stawia na Zjednoczoną Prawicę (32,77 proc.), ale tuż za nią plasuje się Koalicja Obywatelska (32,31 proc.). Podium zamyka Trzecia Droga z wynikiem 11,17 proc.

Fatalne wieści dla rządu Tuska. Najnowszy sondaż nie zostawia złudzeń

– PiS przegrało wybory, ale ciągnie nie schodzi z pierwszego miejsca. Z kolei KO rządzi w koalicji, ale nie może prześcignąć Zjednoczonej Prawicy. Wpływają na to dwa czynniki. Pierwszy to charakter rządów PiS, które kojarzą się z 500 plus oraz trzynastą i czternastą emeryturą i były odpowiedzią na nierówności ekonomiczne. Z kolei rządząca koalicja nie odpowiada na oczekiwania wielu obywateli. Nie ma działań, które zmniejszyłyby grupę potrzebujących (a to są wyborcy PiS). Polska stała się za to wielką komisją śledczo-prokuratorską, co jest krokiem w złym kierunku – komentuje prof. Kik.

Konfederacja dogania Trzecią Drogę

Na kolejnych pozycjach sondażu uplasowały się: Konfederacja z wynikiem (9,64 proc. głosów) i Lewica (9,23 proc.). Okazuje się, że wynik Konfederacji systematycznie się poprawia i powoli zbliża do wyniku Trzeciej Drogi. Ekspert nie sądzi jednak, aby ugrupowanie Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena wspięło się na wyższą pozycję w sondażach. – Konfederacja jest popierana głównie przez młodzież, a o wyniku wyborów decydują zachowania frekwencyjne osób starszych. To ugrupowanie jest ewenementem na miarę ruchów politycznych Palikota czy Kukiza – twierdzi prof. Kazimierz Kik.

SG SONDAŻ Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę,  to na którą partię oddałbyś głos?

i

Autor: SE SG SONDAŻ Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to na którą partię oddałbyś głos?

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-19 kwietnia 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1074 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł ok. 3 proc.

Polacy niezadowoleni z UE. CZY GROZI NAM POLEXIT? Adam Traczyk
Sonda
Czy koalicja PiS-Konfederacja byłaby dobra dla Polski?