Bronisław Komorowski

i

Autor: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Wojna na Ukrainie

Komorowski chce rozmawiać z Putinem. Stawia jeden warunek

2022-10-05 22:06

- Opowiadałbym się za gotowością rozmawiania o warunkach pokoju nawet z Putinem, warunkiem jest jednak uznanie przez Putina zachodnich aspiracji Ukrainy - powiedział na antenie RMF były prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski: byłbym za rozmowami z Putinem, jak uzna prozachodni kurs Ukrainy

Były prezydent Bronisław Komorowski został zapytany w środę w RMF FM o deklarację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że nie będzie żadnych rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

- Jeszcze parę miesięcy temu o tym samym przywódcy prezydent Zełenski mówił, że jest z nim gotów rozmawiać - przypomniał Komorowski. - Ja opowiadałbym się za gotowością rozmawiania o warunkach pokoju, w tym także bezpieczeństwa Ukrainy, nawet z Putinem - dodał były prezydent.

Przyznał zarazem, że "absolutnie nie należy oczekiwać od Ukrainy, że zrezygnuje ze swojej niepodległości, suwerenności, dążenia do znalezienia się w ramach świata zachodniego tylko po to, by rozmawiać z Putinem". - Odwrotnie, to Putin musi uznać, że Ukraina w dążeniach prozachodnich jest dla niego niezbędnym partnerem, a nie tylko obiektem do pokonania i zniszczenia - powiedział Komorowski.

- Nikt ze świata zachodniego nie powinien namawiać Ukrainy do tego, aby tworzyła warunki do rozmów z Putinem, polegających na tym, że rezygnuje z własnych aspiracji do świata zachodniego i z własnej aspiracji do utrzymania suwerenności na terytorium państwa ukraińskiego - podkreślił były prezydent.

Dodał, że "chodzi o to, żeby nie zamykać takiej możliwości, że dojdzie do głosu dyplomacja, a nie tylko armaty".   

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać
Sonda
Czy Twoim zdaniem Władimir Putin cierpi na jakąś chorobę?
Nasi Partnerzy polecają