zboże kombajn

i

Autor: Pixabay

Ważne!

Komisja Europejska: Embargo na ukraińskie zboże wygasa w piątek!

2023-09-15 18:58

Embargo na ukraińskie zboże do pięciu krajów Unii Europejskiej wygasa w piątek 15 września - taką informację przekazała Komisja Europejska. Od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii - czytamy w komunikacie. Jest zdecydowana odpowiedź polskiego rządu.

Komisja Europejska mówi "nie" dla ochrony polskiego rynku

To nie są dobre wiadomości dla polskich rolników. Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż - poinformowała w piątek Komisja Europejska w komunikacie.

KE dodała, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich. Według Komisji zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.

 Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.

Mateusz Morawiecki: "Nie pozwolimy, by zalało nas zboże z Ukrainy"

- Powiem wam jak to się skończy. Polska nie pozwoli, by zalało nas ukraińskie zboże. Niezależnie od tego jaka będzie decyzja brukselskich urzędników, my granicy nie otworzymy. Tam muszą wziąć to pod uwagę, bo to Polacy decydują jak mają wyglądać sprawy w naszym własnym domu - zapewnił już we wtorek 12 września  szef rządu, uprzedzając piątkową decyzję Komisji Europejskiej.

Minister Telus: "Wprowadzamy zakaz od północy"

- Na prośbę rolników został rozszerzony zakaz wwozu z Ukrainy do Polski śruty ze zbóż z kukurydzy, pszenicy, rzepaku - poinformował w odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej w piątek wieczorem minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Minister Telus, w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych MRiRW wskazał, że decyzja Komisja Europejskiej o nieprzedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym również do Polski, "była decyzją polityczną, decyzją pani przewodniczącej" Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

- Wiemy o tym, że wszystkie argumenty merytoryczne były za tym, żeby ten zakaz przedłużyć, ale po raz kolejny widzimy, że brukselscy biurokraci decydują, podejmują decyzje polityczne i w ten sposób chcą zaszkodzić Polsce, pięciu krajom przygranicznym, ale również Unii Europejskiej - stwierdził. Zapewnił, że Polska będzie pomagać Ukrainie; chodzi o tranzyt produktów rolnych, w tym zbóż przez terytorium naszego kraju. Jak podkreślił minister rolnictwa, zakaz będzie obowiązywał od północy na zboża i śruty. Zakaz jest bezterminowy.

R. TELUS: BRUKSELA CHCE ZDESTABILIZOWAĆ SYTUACJĘ W POLSCE
Sonda
Czy jesteś za ochroną polskiego rynku przed zbożem z Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają