Skandal w Kanadzie z udziałem Zełenskiego

i

Autor: AP

wojna w ukrainie

Kolejny skandal z udziałem Zełenskiego! Oklaskiwał nazistowskiego kolaboranta! Polska ambasada reaguje

2023-09-25 12:03

Ostatni podróż prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Ameryki Północnej zdecydowanie nie przysłużyła się dobrym odbiorem wśród Polaków. Najpierw bezceremonialnie zaatakował on m.in. nasz kraj na forum ONZ (w sprawie ukraińskiego zboża), potem zlekceważył możliwość spotkania z Andrzejem Dudą (a w trakcie jego przemówienia wyszedł ostentacyjnie z sali), a teraz na jaw wychodzi jego szalenie kontrowersyjne zachowanie z Kanady. Zełenski gościł w ichniejszym parlamencie, gdzie razem z premierem Kanady Justinem Trudeau, oklaskiwał 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunkę. Problem w tym, że jego rodak... służył w nazistowskiej dywizji SS Galizien! Polski ambasador w Kanadzie Witold Dzielski szybko zareagował, mówiąc o tym, że "Polska nie może zaakceptować gloryfikowania nazistowskich zbrodniarzy".

Zełenski uderza w Polskę na forum ONZ

- Niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - powiedział w Nowym Jorku prezydent Ukrainy. Choć nie padła tu nazwa naszego kraju, to nikt nie ma wątpliwości, że chodziło m.in. o Polskę. Słowa Zełenskiego zaskoczyły nie tylko obywateli Polski, ale i naszego prezydenta. - Przykro mi się zrobiło w tym momencie, bo uważałem, że to jest takie niesprawiedliwe, co mówi - powiedział Andrzej Duda.

Zobacz więcej w naszym specjalnym wywiadzie z prezydentem: Andrzej Duda mówi o prezydencie Ukrainy: "Zełenski jest pod ogromną presją. On wysyła ludzi na front, a w czasie wojny opozycja nie znika"

Zełenski w Kanadzie

- Rosyjska agresja musi się zakończyć zwycięstwem Ukrainy. Ta rosyjska agresja musi się zakończyć naszym zwycięstwem. Rosja musi przegrać raz na zawsze - z pasją perorował w parlamencie Kanady prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W przerywanym wielokrotnie oklaskami wygłoszonym po angielsku przemówieniu przypomniał on czasy Hołodomoru w Ukrainie (masowego głodu z lat 30. XX wieku, spowodowanym polityką ZSSR) i podkreślił, że w trwającej wojnie chodzi o uratowanie życia milionów ludzi.

Podczas wizyty w Kanadzie Zełenski został zapytany przez jednego z dziennikarzy o narastające kontrowersje dotyczące m.in. relacji z Polską. Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj wyraża ogromną wdzięczność za otrzymaną pomoc, ale jednocześnie zaznaczył, że niemożliwe jest zachowanie neutralności w wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie, ponieważ brak pomocy dla jego kraju oznacza wzmocnienie Federacji Rosyjskiej, która następnie zagrozi innym krajom. - Pomagasz Ukrainie albo Rosji. W tej wojnie nie będzie mediatorów. Osłabiając pomoc dla Ukrainy, wzmocnisz Rosję (...). Jeśli ktoś chce zaryzykować, w porządku, niech osłabi pomoc dla Ukraińców. Ale mówiąc szczerze i uczciwie, musimy walczyć o wolność, demokrację, prawa człowieka - stwierdził bezpardonowo.

W galerii poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z wizyty Zełenskiego w Kanadzie

Skandal w parlamencie

Zełenski i kanadyjscy parlamentarzyści brawami nagrodzili 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunkę, który w czasie II wojny światowej walczył przeciwko sowieckiej Rosji. Został on nazwany "ukraińskim i kanadyjskim bohaterem". Tymczasem, jak poinformował Ivan Katchanovski z Uniwersytetu w Ottawie, Hunka służył w nazistowskiej dywizji SS Galizien. - Weteran dywizji SS Galizien został nazwany przez przewodniczącego kanadyjskiego parlamentu ukraińskim bohaterem i kanadyjskim bohaterem oraz dostał podziękowania za całą jego służbę - napisał na serwisie X. - Agencja AP potwierdza, że ​​98-letni weteran, nagrodzony owacjami na stojąco przez kanadyjski parlament, to Jarosław Hunka, który walczył w 14. dywizji Waffen SS. Kanadyjski parlament nagrodził owacją na stojąco jawnego kolaboranta nazistowskiego - wtórował mu profil Canada files.

Zobacz: Polacy zareagowali na atak ze strony prezydenta Ukrainy! Zaskakujący sondaż

Spiker kanadyjskiego parlamentu Antony Rota, który zainicjował owację dla Hunki, oświadczył, że nie był świadomy, jaka jest dokładna przeszłość 98-latka. - Chcę jasno powiedzieć, że nikt, łącznie z kolegami parlamentarzystami i delegacją ukraińską, nie był świadomy moich zamiarów ani moich uwag, zanim je wygłosiłem. Szczególnie chcę najserdeczniej przeprosić społeczność żydowską w Kanadzie i na całym świecie - tłumaczył.

Centrum Studiów nad Holokaustem Przyjaciół Szymona Wiesenthala wydało w niedzielę oświadczenie, w którym stwierdziło, że dywizja "była odpowiedzialna za masowe morderstwa niewinnych cywilów z niewyobrażalnym poziomem brutalności i złośliwości". - Należą się przeprosiny każdemu, kto przeżył Holokaust i weteranom II wojny światowej, którzy walczyli z nazistami, oraz należy wyjaśnić, w jaki sposób ta osoba weszła do uświęconych sal kanadyjskiego parlamentu i otrzymała uznanie od przewodniczącego izby i owację na stojąco - napisano w specjalnym oświadczeniu.

Reakcja polskiego ambasadora

- W nawiązaniu do komentarzy medialnych dot. wizyty Prezydenta Ukrainy w Parlamencie Kanady informuję, że Ambasada RP w sprawach wrażliwych każdorazowo reaguje w oparciu o szczegółową analizę. Działamy w sposób stanowczy, niekoniecznie medialny - napisał na portalu X ambasador Witold Dzielski. Kilka godzin później ambasador opublikował ostrzejszy wpis, w języku angielskim. Podkreślił, że w parlamencie Kanady uhonorowano brawami osobę "odpowiedzialną za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów". Zaznaczył przy tym, że Polska, będąca wielką sojuszniczką Ukrainy, "nigdy nie zgodzi się na wybielanie takich złoczyńców".

Quiz Wołodymyr Zełenski. Jak dobrze znasz niesamowity życiorys prezydenta Ukrainy?

Pytanie 1 z 12
Jak ma na imię żona Wołodymra Zełenskiego?
Wojna na Ukrainie. Komorowski radzi Zełenskiemu
Nasi Partnerzy polecają