Giorgia Meloni

i

Autor: AP Giorgia Meloni

WYBORY WE WŁOSZECH

Kim jest Giorgia Meloni i partia Bracia Włosi? To oni wygrali wybory we Włoszech

2022-09-26 11:11

W niedzielę (25 września) we Włoszech zostały przeprowadzone wybory. Według wstępnych sondaży wybory wygrała partia Bracia Włosi, której przewodzi Giorgia Meloni. Kim jest Giorgia Meloni, co o niej wiadomo? Jaki program ma jej partia Bracia Włosi, która w wyborach uzyskała od 22 do 26 proc. głosów.

Wybory we Włoszech. Wygrała partia z Giorgią Meloni na czele

Wybory we Włoszech, jak wynika z sondażowych badań, wygrała partia Bracia Włosi, na czele której stoi  Giorgia Meloni, będąca równocześnie główną kandydatką na premiera Włoch po wyborach parlamentarnych. Kim jest Giorgia Meloni? Polityczka urodziła się w 1977 roku w Rzymie. Od dawna działa w polityce. W wieku 29 lat została wybrana do Izby Deputowanych z listy prawicowego Sojuszu Narodowego i w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu. W 2008 roku w wieku 31 lat została ministrem do spraw młodzieży w czwartym rządzie Silvio Berlusconiego. Była najmłodszym ministrem w historii republiki. Funkcję tę pełniła do upadku gabinetu w 2011 roku.

CZYTAJ: Politycy i dziennikarze komentują zwycięstwo prawicy we Włoszech. MOCNE!

Następnie Giorgia Meloni odeszła z bloku centroprawicy pod wodzą Berlusconiego i w 2012 roku założyła nową partię. Od 2014 roku nosi ona nazwę Fratelli d'Italia, nawiązującą do pierwszych słów włoskiego hymnu. Kierowane przez nią ugrupowanie uważane jest za spadkobiercę Sojuszu Narodowego, powstałego z przekształcenia neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), założonego w 1946 roku.

Karnowski: "Nie powinno być przesuniętych wyborów samorządowych, ale przyspieszone parlamentarne" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Kim jest Giorgia Meloni? Ma na swoim koncie kontrowersyjne wypowiedzi

Już od okresu nastoletniego Meloni zapisała się do młodzieżówki. W wieku 15 lat przystąpiła do młodzieżówki MSI. Zachowało się też nagranie, gdy jako 19-latka w wypowiedzi dla telewizji francuskiej nazwała faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego „dobrym politykiem”. Gdy wypominano jej przed laty tę przeszłość, oświadczyła: „Dosyć z tą historią faszyzmu i antyfaszyzmu. Urodziliśmy się blisko lat 80. i 90”. „Będziemy bronić wartości, na jakich opiera się konstytucja i które są bliskie tym, którzy walczyli z faszyzmem” - dodała. Od 2020 roku Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W Parlamencie Europejskim jej ugrupowanie jest w jednej frakcji z Prawem i Sprawiedliwością.

W 2019 roku Meloni została wybrana na eurodeputowaną, ale zrezygnowała z mandatu i pozostała w Izbie Deputowanych w Rzymie. Gdy wybuchła pandemia Covid-19, wielokrotnie krytykowała ówczesny rząd Giuseppe Contego twierdząc, że nie nadaje się do tego, by stawić czoła kryzysowi.

Obrończyni konserwatywnych i chrześcijańskich wartości 

Jest obrończynią wartości narodowych, konserwatywnych, chrześcijańskich. Utrzymywała zawsze dobre relacje z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Ostatnio wyraziła też nadzieję, że zwycięstwo jej formacji we Włoszech doprowadzi do podobno sukcesu ugrupowania Vox w Hiszpanii, z którym - jak dodała - łączą jej partię więzy „szacunku, przyjaźni i lojalności”.  Kilka lat temu Meloni wywołała kontrowersje doszukując się homoseksualnej relacji w animowanym filmie dla dzieci „Frozen 2”.

Meloni brała udział w inicjatywach w obronie rodziny, przeciwko nadaniu praw parom homoseksualnym. W 2016 roku bez powodzenia startowała w wyborach burmistrza Rzymu. Z jej inicjatywy parlament uchwalił ustawę o obowiązku instalacji w samochodach urządzeń zapobiegających pozostawianiu dzieci w fotelikach. Weszła ona w życie po serii tragicznych zdarzeń, gdy kilkoro zapomnianych przez opiekunów dzieci zmarło w zamkniętych rozgrzanych autach.

Partia Bracia Włosi. Jaki ma program? 

Giorgia Meloni  od 2014 roku stoi na czele partii Bracia Włosi, od tego czasu nieprzerwanie partia ta jest w opozycji do kolejnych rządów. Partia Bracia Włosi swój program wyborczy opatrzyła hasłem: "Gotowi podnieść Italię". Jakie są szczegóły programu? Chcą oni przede wszystkim działać na rzecz demografii, czyli zwiększenia liczby urodzeń we Włoszech, chcą wspierać włoskie rodziny. Planują też wykorzystywać fundusze europejskiej i środki z KPO skuteczniej niż poprzednicy. 

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Europie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają