- Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 11 marca 2024 roku podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego - czytamy w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6-9 czerwca. W Polsce będzie wybieranych 53 europosłów. Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy stanowiący załącznik do postanowienia.
Sprawdź: To wejście na jezdnię Kaczyńskiego mogło skończyć się tragedią. Jest nagranie wściekłego kierowcy!
- Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza Prezydent w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej - przypomina Kancelaria Prezydenta.
Zgłaszanie list kandydatów na posłów PE będzie możliwe do 1 maja do godz. 16. Z kolei do 6 maja mają zostać utworzone odrębne obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Kampania wyborcza potrwa zaś do 7 czerwca do północy.
Liczba posłów wybieranych w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami - z tym, że nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/przewodnicząca. Po wyborach w 2024 roku w Europarlamencie zasiądzie 720 posłów i posłanek - o 15 więcej, niż w poprzedniej kadencji. Polacy w czerwcowym głosowaniu zdecydują natomiast o przyznaniu 53 mandatów.
Jak wyjaśniono w wyborczym serwisie Unii Europejskiej, "zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.
W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów". Polska w celu organizacji wyborów samorządowych zostanie podzielona na 13 okręgów wyborczych