Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Prezydencki minister zabrał głos

Kary w Kancelarii Prezydenta za rozmowę Andrzeja Dudy z rosyjskim pranksterem? Nowe fakty

2022-11-24 13:57

Według medialnych doniesień, Kancelaria Prezydenta wszczęła wewnętrzne postępowanie. Decyzja była pokłosiem rozmowy Andrzeja Dudy z rosyjskim pranksterem, który podawał się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Postępowanie wykazało, że w tym przypadku obowiązująca instrukcja w sprawie połączeń z zagranicznymi partnerami nie została zastosowana.

Wewnętrzne postępowanie u Dudy po rozmowie z pranksterem

Zgodnie z ustaleniami Wirtualnej Polski, w Kancelarii Prezydenta przeprowadzono postępowanie ws. rosyjskiego prankstera, który podawał się w rozmowie z Andrzejem Dudą za prezydenta Francji.

- W Kancelarii Prezydenta RP, po poleceniu pana prezydenta, przeprowadzono wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, które wykazało, że instrukcja w sprawie połączeń z zagranicznymi partnerami, którą przyjęto w 2021 roku, w tej sytuacji nie była zastosowana. Zostaną w tej sprawie wyciągnięte konsekwencje personalne - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Szrot nie przekazał informacji o ewentualnych konsekwencjach i odpowiedzialności konkretnych osób za powyższe zdarzenie. 

- To są sprawy kadrowe pracowników, w tym osób na stanowiskach kierowniczych w Kancelarii Prezydenta, więc nie chcę mówić o nazwiskach i formie kar, które dotkną te osoby (...). Nie będę jednak mówił o szczegółach kar dyscyplinarnych  - przekazał. 

Paweł Szrot podkreślał, że w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w Kancelarii Prezydenta przeprowadzone będzie "postępowanie naprawcze". - Będą dodatkowe szkolenia, instrukcje dla osób, które będą uczestniczyły w połączeniach pana prezydenta - stwierdził.

Rozmowa Dudy z rosyjskimi hakerami była nieprawdziwa?! Ujawniono nowe fakty

 - To osoby, które powinny być w stałym kontakcie z ambasadami, gabinetami za granicą, które potrafią na bieżąco zastosować procedurę potwierdzania na podstawie numerów telefonów czy zwrotnie na numer telefonu, który druga strona poda - wyjaśnia minister odnosząc się do pracowników, którzy odpowiadają za procedurę bezpieczeństwa. 

Sonda
Andrzej Duda powinien być ostrożniejszy?
Andrzej Duda w Przewodowie