Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Krajowy Plan Odbudowy

Kaczyński w Radiu Wrocław. Reparacje, KPO i krytyka Unii Europejskiej

2022-09-25 11:57

Prezes Prawa i Sprawiedliwości był gościem audycji w Radiu Wrocław. W trakcie rozmowy poruszył m.in. kwestie związane z wypłatą środków z KPO. "Nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy otrzymali środki z KPO, były stawiane pewne warunki i one zostały wypełnione. I tak podejmiemy te sprawy, które miały być załatwione z KPO, z własnych środków" - powiedział.

Prezes PiS o działaniach UE. "Szantaż ze strony PE"

Prezes PiS, który był gościem Radia Wrocław, pytany był o wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w czwartek na uniwersytecie Princeton w USA oświadczyła, że Polska nie dostanie pieniędzy z KPO, jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa.

"To jest wypowiedź bulwersująca, przecież ona tutaj zatwierdziła ten polski przydział, była przy okazji w Warszawie. Później zaczął się szantaż ze strony Parlamentu Europejskiego, że zostanie odwołana i później zmieniała zdanie, wykazała się wysoką elastycznością. Te środki nam się należą" – stwierdził Kaczyński.

Forum w Karpaczu 2022: Krzysztof Szponder

Krajowy Plan Odbudowy. Kaczyński o blokadzie środków

Dodał przy tym, że "kamienie milowe to jest nic nadzwyczajnego, wszystkie państwa mają kamienie milowe (…) to są po prostu punkty opisujące kolejne rzeczy do zrobienia".

"Nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy otrzymali, bo przecież były stawiane pewne warunki i one zostały wypełnione. No ale jak ktoś chce uderzyć psa, to kij znajdzie, to jest na tej zasadzie" – powiedział prezes PiS.

Dopytywany, czy w takim razie będziemy świadkami w najbliższych tygodniach i miesiącach odbijania piłeczki między Komisją Europejską a Polską i czy te środki są już spisane na straty, podkreślił, że "w tej chwili chodzi przede wszystkim o te główne środki". One – jak mówił – "według oświadczeń kilku komisarzy, także niechętnych nam, są niezagrożone".

"Nie ma cienia podstaw, dlaczego miałyby być kwestionowane. Te sprawy związane z rolnictwem zostały już zatwierdzone. Jesteśmy w pierwszej siódemce państw, które uzyskały to zatwierdzenie i już niedługo będziemy mogli wystawiać rachunki" – dodał Kaczyński.

"Jeżeli chodzi o KPO, to i tak podejmiemy te sprawy, które miały być załatwione z KPO, z własnych środków. A jeżeli, wiele na to wskazuje, przyjdzie taki moment na to, być może trzeba będzie poczekać, praworządność zostanie przywrócona w Unii Europejskiej, to my te pieniądze będziemy mieli. Przydadzą nam się z całą pewnością, ale powiedziałem już kiedyś, że szliśmy na ustępstwa" – mówił wskazując, że „nie wszystkim się to podobało".

Prezes PiS krytykuje działania Niemiec

"Okazało się, że to nie jest możliwe, bo tak w gruncie rzeczy to nie chodzi o środki, to chodzi o ten plan, nazwę go planem Scholza, żeby po prostu pod wodzą Niemiec, pod kierownictwem Niemiec, albo, może bardziej precyzyjnie odnosząc się do historii, pod butem Niemiec. Przynajmniej ta Środkowa Europa znalazłaby się pod tym butem" – stwierdził Kaczyński.

Reparacje ze strony Niemiec. "To jest najlepszy moment"

Pytany, czy jest to dobry moment, żeby właśnie teraz zwracać się w kierunku Niemiec o reparacje, prezes PiS stwierdził, że "to jest najlepszy moment, jaki był dotychczas". "Z jednej strony Niemcy potrzebują poprawy reputacji, a z drugiej Niemcy mają dzisiaj pozycję słabszą niż kiedykolwiek, w ciągu ostatnich dziesięcioleci, bo jeżeli sięgnąć jeszcze dalej, to mieli słabszą. To jest akurat ta chwila, w której mogą uznać, chociaż to na pewno będzie trwało i to będzie dłuższy proces, że straty reputacyjne, jakie będą z powodu, że świat sobie pewne rzeczy, o których nie wie, uświadomi, są większe niż poważne z ich punktu widzenia, a możliwe do poniesienia koszty" – mówił Kaczyński.

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński powinien już przejść na emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany